چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت فراخوان شد

تاریخ خبر:
1396/03/28 11:58
نشست ها، همایش ها، گردهمایی.. منبع: خبرگزاری حوزه
چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با عنوان «مهدویت محور مشترک مذاهب اسلامی» فراخوان شد

به همت موسسه آینده روشن، چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، با عنوان "مهدویت محور مشترک مذاهب اسلامی"، در اردیبهشت ماه سال 97 مقارن با شعبان 1439 برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش: علاقه مندان به شرکت در این همایش بین‌المللی باید در سه محور اصلی اصالت مهدوی، مهدویت و آینده جهان و حکومت مهدوی نسبت به تهیه و نگارش مقاله اقدام کنند.

محور نخست مقالات این همایش از سوی شورای سیاستگذاری؛ اصالت مهدویت نام گرفته که به 6 شاخه جزئی آینده جهان از منظر قرآن، امام مهدی(عج) در تفاسیر مذاهب اسلامی، جایگاه اعتقاد به امام مهدی(عج) در منابع روایی مذاهب اسلامی، بررسی تطبیقی وجوه مشترک روایات مهدوی در مذاهب اسلامی، امام مهدی(عج) در آرای اندیشمندان مذاهب اسلامی و ویژگی‌های امام مهدی(عج) در منابع روایی مذاهب اسلامی تقسیم می‌شود.

دومین محور مقالات این همایش مهدویت و آینده جهان نام دارد که به چهار شاخه وضعیت جامعه بشری در آستانه ظهور، حوادث عصر ظهور در روایات مذاهب اسلامی(سفیانی، خسف بیداء، فتح بیت‌المقدس، نزول حضرت عیسی و...)،حکومت امام مهدی(عج) و جهان در عصر حاکمیت امام مهدی(عج) (عدالت، امنیت، رفاه، آبادانی، گسترش علوم و...) تقسیم می‌شود.

کارکردها نیز سومین محور مقالات این همایش است که شامل پنج شاخه تغییر در نگرش به جهان و تاریخ، اصلاح و تغییر رفتارهای فردی و اجتماعی، ایجاد انقلاب و حرکت‌های سیاسی،تغییر در نگرش به جامعه آرمانی و ارائه چشم‌انداز برای جوامع معاصر، می‌شود.

مؤسسه آینده روشن(پژوهشکده مهدویت) با همکاری مجمع تقریب مذاهب اسلامی چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت را به این موضوع مهم اختصاص داده تا گامی در راستای تقریب بین مذاهب اسلامی برداشته باشد.

خاطرنشان می شود: مقالات برتر در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC  نمایه گذاری می‌شود و به مقالات برتر رتبه فرهنگی دانشگاه تعلق می‌گیرد و مقالات باید حداکثر تا تاریخ 10 اسفند سال 96 به دبیرخانه همایش واقع در قم- خیابان صفائیه کوچه 25 پلاک 27 اسال کنند.

علاقه مندان ‌می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی به آدرس  www.mahdaviat-conference.com  مراجعه کنند.