پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در مقطع دکترا دانش پژوه می پذیرد

تاریخ خبر:
1396/04/19 11:41
زمینه های تحصیلی منبع : خبرگزاری رسا
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه براساس مجوز وزارت علوم از میان برادران حوزوی برای نیم سال دوم تحصیلی ۹۷ ـ ۹۶ در رشته جامعه شناسی در مقطع دکترا دانشجو می پذیرد.

از پذیرش دانشجوی دکتری جامعه شناسی در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ویژه طلاب خبر داد و اظهار داشت: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با هدف تربیت استادان، محققان و تأمین کادر هیأت علمی مورد نیاز دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی متعهد و کارآمد اقدام به برگزاری این دوره آموزشی کرده است.

مدیر روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به هدف برگزاری این دوره افزود: نظر به اهمیت و ضرورت تربیت استادان و محققان و تامین کادر هیات علمی مورد نیاز در دانشگاهها و مؤسسات تحقیقاتی متعهد و کارآمد جهت تربیت پژوهشگران متعهد، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه براساس مجوز وزارت علوم، براي نیم سال دوم سال تحصیلی 96- 97 در رشته جامعه شناسی در مقطع دکتري دانشجو می پذیرد.

وی تأکید کرد: شرایط عمومی شرکت در دوره دکتری، اعتقاد به دین مبین اسلام، التزام عملی به نظام جمهوري اسلامی ایران، قانون اساسی و ولایت فقیه، نداشتن منع قانونی ادامه تحصیل از نظر قانون نظام وظیفه، نداشتن سوء پیشینه با تشخیص مراجع ذی صلاح و داشتن معرفی نامه مبنی بر صلاحیت تحصیل در دوره دکتري، حداقل از 2 نفر از استادان رشته مربوطه است.

کاظمی زاده به شرایط اختصاصی جذب نیز اشاره کرد و یادآور شد: دارا بودن دانشنامه یا گواهینامه موقت پایان تحصیلات کارشناسی ارشد در یکی از گرایش هاي جامعه شناسی، مورد تأیید وزارت علوم یا گواهینامه اتمام سطح 3 و برخورداري از تحصیلات حوزوي سطح 2 با ارائه مدرك معتبر نیز از شرایط اختصاصی شمرده می شود، البته داوطلبان شاغل به تحصیل در صورت ارائه گواهی مبنی بر فراغت از تحصیل تا تاریخ 31 شهریور ماه 96 می توانند در آزمون شرکت کنند.

وی با بیان این که فرزندان شاهد و ایثارگر از تسهیلات ویژه ای برخوردار خواهند بود، خاطرنشان کرد: داوطلبانی که با مدرك سطح 3 حوزه علمیه متقاضی ادامه تحصیل در مقطع دکتري هستند لازم است داراي مدرك کارشناسی ارشد مورد تأیید وزارت علوم در یکی از گرایش هاي جامعه شناسی باشند.

مدیر روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ظرفیت پذیرش حداکثر 5 نفر خواهد بود، ارایه نمره آزمون تافل، سپردن تعهد مبنی بر تحصیل تمام وقت در مقطع دکتري تا پایان زمان تدوین رساله، موفقیت در آزمون ورودي و داشتن حداکثر سن 30 سال از دیگر شرایط لازم برای شرکت در دوره برشمرد و عنوان داشت: تحصیل در این دوره رایگان خواهد بود.

وی ادامه داد: علاقه مندان باید برای شرکت در این آزمون و همچنین کسب اطلاعات بیشتر به سایت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه رجوع کرده و پس از دانلود فرم های مربوطه و تکمیل،  آنها را تا تاریخ 16 شهریور ماه به آدرس آدرس قم، پردیسان، بلوار دانشگاه، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، مدیریت آموزشهاي تخصصی و تحصیلات تکمیلی ارسال کنند؛ ارسال فیش واریزي به مبلغ شصت هزار تومان به حساب جاري فراگیر شماره  2172183502006 بانک ملی به نام درآمد اختصاصی پژوهشگاه نیز ضروری است.

کاظمی زاده با اشاره به مواد امتحانی این دوره از آزمون دکتری یادآور شد: داوطلبان لازم است با زبان تخصصی در حد کارشناسی ارشد آشنا باشند، و موضوع «نظریه هاي پیشرفته جامعه شناسی» را از کتاب های نظریه هاي پیشرفته معاصر جورج ریتزر، جامعه شناسی کجروي، علی سلیمی، جامعه شناسی معرفت، جمعی از نویسندگان، جامعه شناسی جنسیت از حسین بستان مطالعه کنند.

وی ادامه داد: در بحث روش تحقیق و روش شناسی می بایست داوطلبان با آثار «فلسفه علم و علم دینی، مجید کافی»، «روش تحقیق در علوم اجتماعی، ریمون کیوي» و روش شناسی تحقیقات کیفی محمدتقی ایمان» آشنایی کامل داشته باشند و در موضوع فقه و اصول با کلیاتی از مکاسب محرمه و اصول فقه مظفر را در خاطر داشته باشند.

مدیر روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در پایان با اشاره به زمان و مکان برگزاری آزمون خاطرنشان ساخت: این آزمون روز پنجشنبه بیستم مهرماه 96 در دو نوبت صبح و عصر در محل پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم برگزار و کارت ورود به جلسه آزمون یک روز قبل از برگزاري آزمون در محل پژوهشگاه با ارائه کارت شناسایی معتبر عکسدار به داوطلب داده می شود