واکاوی جامعه شناختی پدیده تجرد در قم

تاریخ خبر:
1396/11/24 10:36
نشست ها، همایش ها، گردهمایی.. منبع : خبرگزاری رسا
همایش نیمروزه «آسیب های فرهنگی خانواده؛ واکاوی جامعه شناختی پدیده تجرد» با حضور استادان حوزه و دانشگاه برگزار می شود.

همایش نیمروزه «آسیب های فرهنگی خانواده؛ واکاوی جامعه شناختی پدیده تجرد» از سوی مراکز علمی و حوزوی در قم برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، خانم صادقی استاد دانشگاه تهران و خانم روح افزا مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی دراین جلسه به سخنرانی و ارائه مطلب خواهند پرداخت.

همچنین در این همایش نیم روزه، میزگرد علمی با حضور حجج اسلام محمدرضا زیبایی نژاد و قاسم ابراهیمی پور و خانم علاسوند تشکیل خواهد شد.

گفتنی است، این نشست علمی پنج شنبه 3 اسفندماه سال جاری از ساعت 8:30 تا 12 در قم، بلوار جمهوری، سالن همایش های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار می شود.

ضرورت برگزاری همایش آسیب‌های فرهنگی خانواده؛ واکاوی جامعه شناختی پدیده تجرد

خانواده به لحاظ تاریخی یکی از قدیمی ترین و به لحاظ اجتماعی یکی از مهم ترین و بنیادی ترین نهادهای اجتماعی است که در طول حیات تاریخی خود بویژه در چند دهه اخیر، تحولات زیادی در جایگاه، ساختار، نقش و کارکرد خود تجربه کرده است. از منظر ادیان الهی بویژه اسلام، نهاد خانواده، نهادی مقدس با اهداف و کارکردهای منحصر بفرد معرفی شده است. تقدس بخشی به این نهاد، ترغیب عموم به ازدواج در شرایط مقتضی، تامين ملزومات هنجاری برای تنظیم روابط درونی این نهاد، تمهید مکانیسم های لازم برای حفظ و پایداری آن با هدف تامین کارکردهای فردی و اجتماعی حیاتی و... بخشی از سیاست های تدوینی اسلام در خصوص شکل گیری و استمرار این نهاد اجتماعی است.

نهاد خانواده نیز همچون سایر نهادهای اجتماعی سنتی در جهان معاصر و تحت تاثیر فرایند های توسعه مدرن و پسامدرن، تحولات زیادی را تجربه کرده اند. از این میان، نهاد خانواده به دلیل اقتضائات خاص به ویژه صبغه دینی و اخلاقی غالب، بیش از سایر نهادها، دستخوش تحولات گسترده، بنیادین و بعضا ویرانگر شده است.

جامعه ایران نیز به عنوان یک جامعه دینی به اعتبار عضویت در جامعه جهانی از موج این تحولات برکنار نمانده و در تمام سطوح نهادی و ساختاری بویژه در ارتباط بانهاد خانواده با وضعیت ها و چالش های غیر منتظره أی مواجه شده است. ضعف تمایل به ازدواج، بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق، افزایش خانواده های تک والدینی، ظهور برخی بدیل ها همچون ازدواج سفید، و افزایش کمی تجردهای قطعی بویژه در ناحیه دختران تنها بخشی از این چالش هاست که آسیبها و عوارض روانی و اجتماعی در خور توجهی را موجب شده است.

واکاوی علل و عوامل موثر در بروز و استمرار این وضعیت ها، تحلیل پیامدها و عوارض قهری و اجتناب ناپذیر آن، شناسایی راههای محتمل برای کاهش این عوارض و احيانا برون رفت از این اوضاع و در نهایت تحکیم و تثبیت خانواده؛ هم اندیشی و همفکری اندیشمندان و نخبگان حوزوی و دانشگاهی را می طلبد. بدین منظور موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره، با هدف بررسی ابعاد و زوایای یکی از این چالش ها یعنی تجرد در قالب سه نشست تخصصی پیرامون علل و عوامل ایجاد این آسیب، پیامدهای اجتماعی آن و راهکارهای برون رفت از این آسیب، توسط محققان و پژوهشگران این حوزه، در صدد برگزاری همایشی نیم روزه بر آمده است تا با عنایت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشريف بتواند گامی مثبت در جهت رفع آسیب های اجتماعی جامعه اسلامی و تعالی منزلت خانواده قدم بر دارد