میزنشین تربیت کردن با جامعه اسلامی سازگار نیست

تاریخ خبر:
1398/02/23 12:24
مطالب آزاد خبرگزاری شفقتنا
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به آیه ۶سوره هود گفت: تنبل بودن و بیکار بودن و دنبال کار نرفتن و به دنبال میزرفتن و میزنشین تربیت کردن با جامعه اسلامی سازگار نیست.

 

به گزارش شفقنا، این مرجع تقلید شیعیان در برنامه حکمت ربّانی که در ماه مبارک رمضان از شبکه سوم سیما پخش می شود، با اشاره به نامه امیر المومنین علی(ع) به مالک اشتر در باب سفارشات اخلاقی گفت: حضرت در این نامه سفارش می کند که بخیل آنچه را که به دست آمده و ممکن است در آینده به آن نیاز داشته باشید بخشش نمی کند و کسی که بخیل است تحت حمایت، هدایت، و رهبری شیطان است.

او ادامه داد: امام جواد(ع) فرمود: اینکه خداوند در قرآن می فرماید آنچه را که شما برداشتید خدا فورا جای آن را می گذارد، این جانشینی همزمان است، یک لحظه غفلت انسان از خداوند زبانش همین است.

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه تمام حالات انسان باید در دست خداوند باشد؛ اظهار داشت: درست است که زبان و چشم در اختیار ماست اما ما و زبان و چشم ما در اختیار دیگری است.

این مرجع تقلید شیعیان با اشاره به سخنان حضرت علی(ع) افزود: حضرت فرمود؛ خدا اگر بخواهد کسی را بگیرد از جای دیگر لشکر نمی آورد بلکه اعضا و جوارح خود انسان سربازان خدا هستند.

او در ادامه یادآور شد: ممکن است انسان یک حرفی بزند که رسوا شود یا یک جایی امضا می کند و رسوا می شود. همیشه نظیر طیر ابابیل نیست که برای ابرهه و خاتم دادن آنها بیاید، گاهی با دست و زبان خود آدم، آدم را می گیرد، گاهی انسان با یک اختلاس، رومیزی و زیر میزی رسوا می شود.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به فقر علمی بیان کرد: اگر کسی فقر علمی داشت اگر بخواهد در مباحثات، درس بگوید گنگ است، بخواهد بحث کند و مناظره آزاد اندیشی داشته باشد گنگ است زیرا فقر علمی دارد.

این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: اگر کسی دچار فقر اقتصادی هم باشد و بخواهد در عرصه بین الملل حرف بزند گنگ است؛ لذا فرمود مال قوام شماست و شما این قوام را به خوبی حفظ کنید.

او افزود: کسی که مالش کم است این امر طبیعی است و این فرد در شهر خود غریب است، اما خداوند فرمود این تمام نعمت ها برای شما هست و فرمود هیچ موجودی نیست مگر اینکه عائله من است و این روزی دارد اما باید تلاش و کوشش کند.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به آیه ۶ سوره مبارکه هود گفت: خداوند فرمود تمام مار و عقرب در پیش من پرونده دارند حال حتی اگر حرام گوشت هم باشد من خلق کردم و موظفم روزی دهم، این خداست منتها تنبل بودن و بیکار بودن و دنبال کار نرفتن و به دنبال میزرفتن و میزنشین تربیت کردن با جامعه اسلامی سازگار نیست و فرمود تلاش و کوشش کنید تا از زمین روزی تان را بگیرید من عهده دار روزی شما هستم.