راه نجات از دشمنی شیطان عمل به دستورات اخلاقی است

تاریخ خبر:
1398/02/24 11:16
مطالب آزاد خبرگزاری شفقتنا
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: شیطان به گرفتن دین از انسان قناعت نمی کند و تا انسان را بی آبرو نکند رها نمی کند.

به گزارش شفقنا، این مرجع تقلید شیعیان در برنامه حکمت ربّانی که در ماه مبارک رمضان از شبکه سوم سیما پخش می شود، با اشاره به اینکه انسان یک دوست دارد و آن دین و عقل اوست بیان کرد: امیر المومنین علی (ع) در نهج البلاغه می فرمایند؛ ما دو نوع علم داریم یکی علم الدراسه که در حوزه و دانشگاه حضور دارد و ممکن است به عمل برسد یا نرسد، زیرا عالم بی عمل نیز کم نیست. دیگری علم الاوراثه که پشتوانه درس و بحث است.

او سپس ارث را به دو نوع مادی و معنوی تقسیم کرد و افزود: در ارث مادی تا مورث نمیرد چیزی به وارث نمی رسد اما در ارث علمی و معنوی نیز تا وارث نمیرد چیزی به او نمی دهند یعنی تا هوس، هوی، بدخواهی و کینه را نکشیم چیزی به ما نمی دهند در «العلماء ورثه الانبیاء» گفته اند: «مُوتُوا قَبلَ اَن تمُوتُوا».

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: حضرت فرموند: «این غرور، خودخواهی و همین چرا من ها همانند غده بدخیمی است که تا آبروی انسان را نبرد رها نمی کند».

او با بیان این نکته که ما در معرض خطر دشمن داخلی هستیم خاطرنشان کرد: مشکل دشمن خارجی این است که از ما نفت، گاز و زمین می خواهد اما شیطان که دشمن داخلی است از ما دین و بعد آبرو می خواهد.

مرجع تقلید شیعیان تاکید کرد: شیطان به گرفتن دین از انسان قناعت نمی کند و تا انسان را بی آبرو نکند رها نمی کند. این بیانات نورانی حضرت به ما متذکر می شود که راه نجات از چنین دشمنی عمل به دستورات اخلاقی است.

او با اشاره به بیانی از پیامبر اکرم(ص) گفت: حضرت فرموند: «افراد قبل از بلوغ شناسنامه اش توسط پدر و مادر گرفته می شود اما بعد از اینکه بالغ می شود باید برای خود شناسنامه داشته باشید و من و علی حاضریم شما را به عنوان فرزندی بپذیریم». حال اگر وجود امیرالمومنین(ع) پدر ما شود، چرا ما این راه را نرویم زیرا اگر فرزندان آنان شویم وارثان آنان خواهیم بود.