شرایط و ضوابط قانونی بهره‎مندی از وام ۳۰ میلیون تومانی ازدواج

تاریخ خبر:
1398/03/08 01:09
مطالب آزاد خبرگزاری شبستان،
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۸ مبلغ وام ازدواج را به ۳۰ میلیون تومان برای هریک از زوجین ارتقا دادند و حالا در بانک مرکزی شرایط و ضوابط قانونی بهره‎مندی از این تسهیلات را اعلام کرده است.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال 98 مبلغ وام ازدواج را که از سوی دولت همان مبلغ سال 97 یعنی برای هر یک از زوجین 15 میلیون تومان تعیین شده بود را اصلاح کردند و آن را به ۳۰ میلیون تومان برای هریک از زوجین ارتقا دادند.

بنابراین گزارش، در راستای انجام این کار 10 فروردین ماه بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی بند الف. تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۹۷ درخصوص وام ازدواج را برای اجرا ابلاغ کرد. براساس بند «الف» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور مقرر شده است: به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج هایی که تاریخ عقد آنها بعد از اول فردوین ماه 1396 است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند، با اولویت نخست پرداخت کند.

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هریک از زوجها در سال ۱۳۹۸ سیصدمیلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنجساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد.

با توجه به تبصره مورد اشاره موارد زیر لازم است توسط شبکه بانکی مدنظر قرار گیرد:

1. پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در اولویت نخست پرداخت تسهیلات قرض الحسنه قرار دارد.

2. تمامی بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی ملزم به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از محل مجموع سپرده های قرض الحسنه پس انداز و جاری بوده و مبلغ تسهیلات مذکور برای هر یک از زوجین به میزان ۳۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت پنج ساله (۶۰ ماهه) و نرخ کارمزد ۴ درصد می باشد.

3. با عنایت به مفاد ماده ۵۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، افراد مندرج در قانون مذکور، مشمول اخذ قرض الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی(مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال و با رعایت سایر شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات مذکور) می باشند.

4. رعایت سایر شرایط و ضوابط مندرج در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جهت دریافت تسهیلات مذکور الزامی می باشد. همچنین سهمیه در نظر گرفته شده جهت آن بانک متعاقباً اعلام خواهد شد.

بنابراین گزارش، بانک مرکزی امروز (سه شنبه 7 خرداد) در بخشنامه ای جدید شرایط و ضوابط قانونی بهرهمندی از تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج ها را اعلام کرد. در این بخشنامه آمده است: « همانگونه که در مفاد بند «الف» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال جاری مقرر شده است: «به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل منابع پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، به زوج هایی که تاریخ عقد آنها بعد از اول فروردین ماه ۱۳۹۶ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کند. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هریک از زوج ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند.» براین اساس، با عنایت به مفاد قانون یادشده، متقاضیان موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

- افرادی که تاریخ عقد آنها از تاریخ ۰۱. ۰۱. ۱۳۹۶ به بعد است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند، از تسهیلات ازدواج به میزان ۳۰۰ میلیون ریال بهره مند می شوند.

- افرادی که تاریخ عقد ایشان قبل از ۰۱. ۰۱. ۱۳۹۶ بوده و در موعد مقرر ثبت نام کرده اند، لیکن به هر دلیل هنوز در صف سامانه بوده و موفق به اخذ وام نشده اند، صرفاً از تسهیلات ازدواج به میزان ۱۵۰ میلیون ریال بهره مند می شوند.

- افرادی که قبلاً وام ازدواج دریافت کرده اند، نمی توانند از مابه التفاوت آن استفاده کنند.

- تشخیص معتبر بودن ضامن معرفی شده بر عهده بانک عامل است.

- متقاضیان صرفاً می توانند از بانک هایی که امکان ثبت نام متقاضی در سامانه برای ایشان وجود دارد، نسبت به انتخاب بانک عامل اقدام کنند.»

یادآور می شود: وام ازدواج تا سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۵ حدود سه میلیون تومان بود ولی در بودجه سال ۱۳۹۵ با پیشنهاد مجلس مبلغ وام ازدواج سه برابر افزایش یافت و به ۱۰ میلیون تومان رسید و دوره بازپرداخت آن از سه به چهار سال افزایش یافت. این مبلغ تا سال 96 ثابت باقی ماند اما در بودجه سال 1397 مبلغ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با افزایش 50 درصدی نسبت به سال 96 همراه بوده و به میزان 15 میلیون تومان و با دوره بازپرداخت 5 ساله رسید./