در خواست رئیس دستگاه قضا از حوزویان برای کمک به قوه قضائیه

تاریخ خبر:
1398/03/09 12:37
دوره های علمی و آموزشی خبرگزاری حوزه
رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه این مقدار افزایش ورودی پرونده پذیرفتنی نیست تصریح کرد: هر امری که باعث کاهش ورودی پرونده شود در دستور کار است و از اندیشمندان حوزه هم برای همکاری در این باره کمک خواست.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی چهارشنبه شب در دیدار قضات و کارکنان دستگاه های قضایی استان قم، تحول در دستگاه قضایی را ضرورتی اجتناب ناپذیر خواند که باید برای بازنگری در تشکیلات و چابک سازی برای ارتقای سلامت و کارآمدی قوه قضاییه تلاش شود.

رئیس دستگاه قضا این کار را خواست همه مسئولان، قضات و کارکنان قوه قضاییه خواند و تحقق آن را هم نه با دستورالعمل و بخشنامه بلکه با تلاش و هم افزایی همه آنان میسر دانست.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ارتقای ارتباط علمی و فقهی و کادر سازی با حوزه ای علمیه بویژه حوزه علمیه قم را از نیازها و اولویت های قوه قضاییه برشمرد و گفت: در امور قضایی، به کارهای اجتهادی در مسائل علمی و مستحدثه همواره نیاز است که باید فضلای حوزه در این باره تلاش و پاسخ های لازم را به دستگاه قضایی اعلام کنند.

 رئیس قوه قضاییه نقش حوزه های عملیه را در کادر سازی قضات برای دستگاه قضا مهم ارزیابی و بر زمینه سازی دستگاه قضا در این باره تاکید کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی حفظ کرامت همه ارباب رجوع، شاکی، متهم، وکیل، قضات و کارکنان دستگاه قضایی را ضروری خواند وافزود: حفظ کرامت تنها با خوش اخلاقی نیست بلکه سرعت و دقت در انجام کار، گوش دادن دقیق به خواست ارباب جوع و حوصله در پیگیری مسائل آنها هم جزو کرامت مردم است که باید در همه بخش ها وظیفه تلقی وانجام شود.

رئیس قوه قضاییه پیگیری وضعیت نیروهای شوراهای حل اختلاف و رونق کارکرد آن ها را از دیگر برنامه های دستگاه قضا خواند.

وی با بیان اینکه این مقدار افزایش ورودی پرونده پذیرفتنی نیست تصریح کرد: هر امری که باعث کاهش ورودی پرونده شود در دستور کار است و از اندیشمندان حوزه هم برای همکاری در این باره کمک خواست.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی پیگیری ساماندهی اسناد عادی و الزام به ثبت آنها در مراکز قانونی را از جمله برنامه های تحول قضا بیان کرد که از طریق قانونی و شورای نگهبان در دستور کار است.

 رئیس دستگاه قضا همچنین بر آمادگی این دستگاه برای پشتیبانی از ایجاد اشتغال مولد برای زندانیان با هدف بازگشت آنها به زندگی شرافتمندانه تاکید کرد.

 در این دیدار تعدادی از مسئولان قضایی هم گزارشی از فعالیت های حوزه کاری خود بیان کردند.