معرفی نرم افزار کتابخانه جامع حج 3

تاریخ خبر:
1398/05/15 11:56
تازه های علمی ، پژوهشی ، نشر خبرگزاری نورسافت
کتابخانه جامع حج 3 ارائه دهنده متن ۱۰۰۵ جلد کتاب از آثار منتشرشده حوزه نمایندگی ولیّ فقیه در امور حج و زیارت

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) در راستای بالابردن سطح علمی و دینی کاربران رایانه، تلاش می کند آثار وزین علوم اسلامی و انسانی را در نسخه های دیجیتالی ارائه دهد، و نیز در این مسیر، از همکاری دیگر نهادهای علمی و فرهنگی استفاده نماید؛ بر همین اساس، مرکز نور با همکاری حوزه نمایندگی ولیّ فقیه در امور حج و زیارت، نرم افزار ارزشمند کتابخانه جامع حج 3 را فراروی کاربران قرار داد.

کتابخانه جامع حج 3 با ارائه متن ۸۲۰ عنوان کتاب در ۱۰۰۵ جلد از آثار منتشرشده حوزۀ نمایندگی ولیّ فقیه در امور حج و زیارت، 305 جلد کتاب بیشتر از نسخه 2 ارائه می کند.

در این نسخه از نرم افزار نیز همانند گذشته، قابلیت دسترسی به کتب در دسته بندی های «احکام و مناسک»، «ادعیه و حدیث»، «اسرار و معارف»، «اعتقادات و پاسخ به شبهات»، «تاریخ مکه و مدینه»، «سفرنامه و خاطرات»، «عتبات عالیات و سوریه»، «مباحث اجتماعی و سیاسی»، «مرجع و گوناگون» و «نشریات» وجود دارد.

از جمله ویژگی های نسخه 3 کتابخانه جامع حج ارائه آن در قالب و ظاهر جدیدتری نسبت به نسخه 2 می باشد تا دسترسی به امکانات پژوهشی و فنی نرم افزار برای کاربران با سهولت بیشتری صورت پذیرد.

کتابخانه جامع حج 2

کتابخانه جامع حج 2         کتابخانه جامع حج 3

کتابخانه جامع حج 3

 از دیگر ویژگی های افزوده شده در این نسخه، بخش آیات در کتب می باشد که امکان دسترسی سریع و یا جستجو در آیات موجود در متن کتب نرم افزار را فراهم آورده است.

در بخش کتابشناسی نسخه جدید کتابخانه جامع حج نیز تغییراتی صورت گرفته است و کاربران می توانند به سادگی با جستجو در بین کتب براساس عنوان کتاب و یا نام پدیدآور، اطلاعات مفیدی از نسخه کتاب مورد نظرشان بدست بیاورند.


جستجوی پیشرفته در متن و فهرست کتب، انتقال متن به حافظه جانبی و یا انتقال مستقیم آن به نرم افزار word، قابلیت نمایش دو کتاب در کنار یکدیگر جهت مقایسه آن ها، ارتباط واژگان متون با چند دوره لغتنامه ‎ با امکان دسترسی به ریشه و مشتق کلمات، امکان چاپ متن مورد نظر کاربر، قابلیت تنظیم نمایش یا عدم نمایش اِعراب متون و نیز قابلیت های یادداشت برداری، نمایه گذاری، حاشیه نویسی، رنگی کردن و علامت گذاری در متن، در کتابخانه جامع حج 3 نیز ارائه شده است.

لازم به ذکر است متن «کتاب الحج»، «کتاب العمره» و «کتاب المزار» برگرفته از ۲۶۲ عنوان اثر فقهی و حدیثی شیعه و نیز بخش نگارخانه ای که در نسخه 2 کتابخانه جامع حج ارائه شده بود در نسخه سوم این نرم افزار ارائه نشده است.