انتخاب روحانیان کاروان های حج ۹۹ آغاز شد

تاریخ خبر:
1398/09/06 11:36
فرصت های شغلی خبرگزاری صدا و سیما
فرآیند اعلام روحانیان کاروان های حج، تغییر یافته و این تغییرات به انتخاب و تخصیص معین و معینه های کاروان ها سرعت خواهد بخشید.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در جلسه امروز شورای مدیران بعثه مقام معظم رهبری، گفت:: باتوجه به نزدیک شدن زمان فراخوان حج ۹۹، معاونت ها و مدیریت های بعثه مقام معظم رهبری باید برنامه های خود را برای موسم حج آینده به زودی آماده و اعلام کنند.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اهمیت انجام دادن کار های کارشناسی در معاونت ها بر فعال کردن شورای مشورتی در معاونت های بعثه تأکید کرد و افزود: تلاش شود برنامه ها و فعالیت هایی که در معاونت های بعثه مقام معظم رهبری صورت می گیرد بر اساس کار کارشناسی در شورای مشورتی معاونت ها به تصویب برسد و پس از آن اجرایی شود.

وی همچنین بر تهیه بسته های فرهنگی مناسب نیاز زائران حج ۹۹ تأکید کرد و ادامه داد: در این زمینه دقت های لازم صورت بگیرد تا سبد فرهنگی در زمان مشخص شود و به دست زائران برسد و همه حجاج از این محصولات استفاده کنند.

در ادامه این جلسه حجت الاسلام والمسلمین سید جواد مظلومی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری، برنامه های فرهنگی این معاونت را برای حج ۹۹ ارائه کرد.

وی از برخی تغییرات در این خصوص خبر داد و گفت: از جمله این تغییرات تعیین و تخصیص روحانیان برای کاروان هاست، با توجه به اینکه قرار است امسال سازمان حج و زیارت، فهرست کاروان های حج را زودتر از سال گذشته اعلام کند، به همین منظور عملیات انتخاب روحانیان کاروان ها را از دو هفته پیش شروع کرده ایم.

وی تصریح کرد: امسال فرآیند اعلام روحانیان کاروان ها تغییر کرده است و اصلاحاتی در این زمینه انجام شده و با توجه به تجربیات سال های گذشته و برخی از تغییرات، این فرآیند به انتخاب تخصیص معین و معینه های کاروان ها سرعت خواهد بخشید.

مدیر نظارت و بازرسی بعثه مقام معظم رهبری نیز در این نشست از برگزاری جلسات کارشناسی و آسیب شناسی حج ۹۸ خبر داد و گفت: در این خصوص اقدامات لازم را انجام داده ایم و باقوت بیشتر در حج ۹۹ حضور پیدا می کنیم.

حسین اسماعیلی همچنین با اشاره به تأکید نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت مبنی بر کاهش نیرو های اعزامی در حج ۹۹، تصریح کرد: طبق کار کارشناسی انجام گرفته این موضوع محقق می شود و راهکار های عملی نیز در این خصوص وجود دارد.

در ادامه جلسه سید محمد حسینی معاون بین الملل بعثه مقام معظم رهبری نیز گزارشی از فعالیت ها و برنامه های این معاونت ارائه کرد و گفت: امسال حلقات علمی و آموزشی را زودتر شروع می کنیم تا فرصت بیشتری برای حضور حجاج فرهیخته در این دوره ها وجود داشته باشد.

وی افزود: امسال هشت نشست دانش افزایی برای حلقات زائران فرهیخته پیش بینی شده و همچنین حدود ۱۰ همایش و نشست علمی را در دانشگاه ها و فضای علمی کشور برگزار خواهیم کرد.

حجت الاسلام والمسلمین هادی اکبری مدیر واحد اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری نیز در این جلسه از اقدامات این مدیریت در حج ۹۹ گزارشی ارائه کرد و افزود: دوره های آموزشی بدو خدمت روحانیان اهل سنت کاروان های حج از اواخر دی در مشهد شروع خواهد شد.

وی همچنین از فعالیت مدارس حج، آماده شدن فهرست روحانیان کاروان های حج ۹۹ و تدوین آیین نامه اعزام روحانیان کاروان های اهل سنت خبر داد و گفت:: امسال به منظور حمایت از کار های علمی روحانیان اهل سنت جدول تألیفات آنان در حوزه حج و زیارت را جمع آوری و منتشر می کنیم.