قلب جریحه دار جهان اسلام از اختلاف میان امت اسلامی

تاریخ خبر:
1398/09/09 01:08
مطالب آزاد خبرگزاری صدا و سیما
آیت الله اراکی با انتقاد از جنایات آل سعود در یمن و کشتار مردم مظلوم این کشور گفت: امروز قلب جهان اسلام از کشتار مسلمانان جریحه دار است.

آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سخنانی در پنجمین کنفرانس همکاری های روسیه و کشور های عضو سازمان همکاری اسلامی که در شهر اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان برگزار شد، با تأکید بر این که منطقه دارای شرایط خاص است، گفت: منطقه و عالم اسلام را دشمنان مختلفی تهدید می کند.

وی افزود: امروزه شاهد ایجاد فرقه ها و گروه های مختلفی در جهان اسلام هستیم که تنها کار خود را مشروع می دانند و دیگران را تکفیر می کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: در منطقه و جهان اسلام شاهد جنگ های مختلفی هستیم. برای نمونه فلسطین و مسجد الاقصی شاهد هجوم های مختلفی است.

وی ادامه داد: صهیونیست ها به زنان، پیران و کودکان فلسطینی رحم نمی کنند. تنها راه، مقابله با رژیم صهیونیستی، حمایت از مظلومان فلسطین است.

آیت الله اراکی، همچنین با انتقاد از جنایات آل سعود در یمن و کشتار مردم مظلوم این کشور گفت: امروز قلب جهان اسلام از کشتار مسلمین جریحه دار است.

وی اضافه کرد: تنها راه کار حل مشکلات جهان اسلام همکاری و همبستگی میان امت و دولت های اسلامی است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، کشتار مردم مظلوم میانمار و کشمیر را از دیگر جنایات دشمنان علیه جهان اسلام برشمرد و خاطرنشان کرد: جهان اسلام نیازمند تعاونی و همکاری مشترک است.

آیت الله اراکی، آمریکا را نه تنها دشمن جهان اسلام بلکه دشمن بشریت خواند و گفت: اکنون با خطرات مختلفی همانند تروریست، شرارت و تکفیر که منشأ آن ها آمریکا است مواجه هستیم.

وی ادامه داد: آمریکا دشمن مشترک جهان اسلام، روسیه و... محسوب می شود، به همین دلیل کشور ها باید برای مقابله با این دشمن با یک دیگر اتحاد داشته باشند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با تحسین از همکاری میان ایران و روسیه در مقابله با داعش تصریح کرد: در این شرایط منطقه که آمریکا به وجود آورده، همکاری میان این دو کشور بسیار مهم است.

وی افزود: عزم و اراده ایران اسلامی صلح و حل مشکلات است، در حالی که عزم و اراده آمریکا ایجاد دشمنی و تفرقه است.

آیت الله اراکی، پیمان و تعاون میان روسیه و جهان اسلام را راهبردی دانست و گفت: متأسفانه برخی از کشور های مرتجع، آمریکا را به عنوان سرور خود پذیرفته و با از دست دادن استقلال خود هر آن چه او می خواهد انجام می دهند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، ایجاد جنگ اقتصادی و تحریم ملت ها را از دیگر اقدامات آمریکا عنوان کرد و تأکید کرد: امروزه با جنگ اقتصادی و تحریم مواجه هستیم به همین دلیل باید به دنبال استقلال اقتصادی باشیم.

وی افزود: باید شاهد همکاری سیاسی و اقتصادی میان کشور ها برای مقابله با آمریکا باشیم. ایران و روسیه دارای سابقه همکاری خوبی در مقابله با داعش بودند، ایران از همکاری با این کشور استقبال می کند.

آیت الله اراکی، در بخش پایانی سخنان خود مهم ترین هدف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را ایجاد وحدت و تألیف قلوب میان مسلمانان دانست و گفت: خداوند متعال نیز ما را به تألیف قلوب توصیه کرده است.