آغاز نام نویسی نامزد های انتخابات مجلس یازدهم

تاریخ خبر:
1398/09/10 01:12
مطالب آزاد خبرگزاری صدا و سیما
در های ستاد انتخابات و فرمانداری ها، با دستور وزیر کشور برای نام نویسی در یازدهمین دوره مجلس به روی داوطلبان گشوده شد.

ثبت نام داوطلبان از امروز (یکشنبه) آغاز و تا روز شنبه شانزدهم آذر ادامه خواهد داشت و مدت زمان ثبت نام هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر به مدت ۱۰ ساعت است.

فرآیند ثبت نام در ستاد انتخابات کشور و همچنین فرمانداری های ۲۰۸ حوزه انتخابیه سراسر کشور ساعت ۸ صبح آغاز شده است و کنسولگری ها، سفارتخانه ها و نمایندگی های خارج از کشور هم آمادگی ثبت نام دارند؛ به گفته رئیس ستاد انتخابات کشور؛ برآورد ها حاکی از مشارکت و ثبت نام حدود هفت هزار نامزد در این دوره است.

یک قطعه عکس پرسنلی، فرم پرسشنامه داوطلبین، مدارک تحصیلی (حداقل کارشناسی ارشد و یا معادل آن)، مدارک مربوط به نظام وظیفه و همچنین اگر مقامات موضوع ماده ۲۹ باشند نیز مدرک قبولی استعفای آن ها، از مدارک مورد نیاز همراه ثبت نام کنندگان است.

بر اساس اعلام کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات فرمانداری تهران؛ داوطلبان نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه تهران جهت ثبت نام باید به مجموعه «چهل سرای مصلی امام خمینی (ره)» واقع در خیابان مطهری، خیابان علی اکبری، روبروی کوچه تیرداد مراجعه کنند.

داوطلبان نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه تهران و سایر حوزه های انتخابیه می توانند علاوه بر فرمانداری های شهرستان حوزه انتخابیه خود، جهت ثبت نام به وزارت کشور نیز مراجعه کنند.

از همین امروز بررسی صلاحیت داوطلبان در مراجع چهارگانه و از ۱۷ آذرماه نیز در هیات های اجرایی آغاز می شود و در تاریخ ۲۷ آذرماه نیز نتایج رد صلاحیت ها به داوطلبان اعلام می شود و پس از آن طی دوره های تاریخی مشخصی بررسی شکایات داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم انجام خواهد شد.

اسامی قطعی نامزد ها به مراکز حوزه انتخابیه در تاریخ ۹۸/۱۱/۲۲ از سوی وزارت کشور اعلام خواهد شد و از ۲۳ تا ۳۰ بهمن ماه نیز به مدت یک هفته فرصت تبلیغات انتخاباتی نامزد ها است و پس از آن نیز در دوم اسفند ماه اخذ رای از واجدین شرایط انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی انجام می گیرد.

همچنین ثبت نام نامزد های نخستین انتخابات میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در حوزه های انتخابیه استان های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم از ۱۵ تا ۲۱ آذرماه انجام خواهد شد.

وزیر کشور نیز تا ساعتی دیگر با حضور در ستاد انتخابات کشور از روند ثبت نام داوطلبان نمایندگان مجلس یازدهم بازدید و با خبرنگاران گفتگو خواهد کرد.

فرماندار تهران با حضور در ستاد انتخابات تهران از روند ثبت نام نامزد های داوطلبان شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بازدید کرد.

آقای عیسی فرهادی، پس از این بازدید که در ساعت نخست آغاز ثبت نام داوطلبان صورت گرفت، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نام نویسی را برای شرکت کنندگان آسان کرده ایم، گفت: در این مکان داوطلبان ابتدا مدارکشان بررسی و پس از آن اسکن و ثبت نام نهایی انجام می شود.

وی افزود: خوشبختانه مقدمات لازم برای ثبت نام از داوطلبان براساس تجربیات انتخابات گذشته فراهم شده بود و امروز رسماً از ساعت ۸ صبح با هماهنگی وزارت کشور عملیات اجرایی آغاز شد.

فرماندار تهران حداقل سن داوطلبان برای نام نویسی در انتخابات مجلس شورای اسلامی را ۳۰ و حداکثر ۷۵ سال اعلام و به داوطلبان توصیه کرد، هنگام مراجعه برای ثبت نام، یک قطعه عکس ۳ در ۴، کارت ملی، شناسنامه و همچنین مدرک تحصیلی معتبر را به همراه داشته باشند.

آقای فرهادی با اشاره به نام نویسی از داوطلبان میان دوره ای انتخابات مجلس خبرگان در روز های آینده در این مکان نیز گفت: یک هیئت اجرایی مشترک کار نام نویسی از هم داوطلبان مجلس شورای اسلامی و هم داوطلبان مجلس خبرگان رهبری را با نظارت هیئت های نظارت انجام خواهند داد.

وی تصریح کرد: در حوزه انتخابیه تهران غیر از ۳۰ نماینده ۵ نماینده هم از اقلیت های دینی در مجلس خواهیم داشت که داوطلبان اقلیت ها نیز به حوزه انتخابیه تهران در این مکان مراجعه کنند.

نام نویسی از داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ساعت ۸ صبح امروز (یکشنبه) در مجموعه چهل سرای مصلی امام خمینی (ره) آغاز شد و این ثبت نام تا روز ۱۶ آذر همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ ادامه دارد.

صدور دستور آغاز روند انتخابات مجلس یازدهم

وزیر کشور دقایقی پیش دستور آغاز انتخابات مجلس یازدهم را صادر و ثبت نام از داوطلبان در ستاد انتخابات کشور و فرمانداری های سراسر کشور آغاز شد.

متن ابلاغیه وزیر کشور به فرمانداران سراسر کشور به این شرح است:

فرمانداران محترم مراکز حوزه های انتخابیه سراسر کشور

سلام علیکم

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از امروز یکشنبه مورخ ۹۸/۰۹/۱۰ همزمان با ثبت نام از داوطلبان نمایندگی آغاز می گردد. مهلت ثبت نام از داوطلبان ۷ روز است که تا پایان روز شنبه مورخ ۹۸/۰۹/۱۶ ادامه خواهد داشت و همچنین اخذ رای انتخابات یاد شده در روز جمعه مورخ ۹۸/۱۲/۰۲ در سراسر کشور به عمل خواهد آمد.

با عنایت به اینکه هیات های اجرایی مراکز حوزه های انتخابیه و هیات های اجرایی حوزه های فرعی باید هم زمان از روز یکشنبه مورخ ۹۸/۰۹/۱۰ حداکثر در مدت ۶ روز تشکیل شوند، مقتضی است بر اساس مواد ۳۱، ۳۲ و ۳۳ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و فرم های آن در چارچوب برنامه زمان بندی انتخابات و بخشنامه های صادره نسبت به تشکیل هیات اجرایی و ارسال صورتجلسه انتخاب معتمدین اصلی و علی البدل آن به ستاد انتخابات کشور اقدام نمایند.

این بخشنامه به منزله دستور شروع انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در آن حوزه انتخابیه تلقی می گردد؛ بنابراین لازم است در اجرای ماده ۹ آیین نامه وصول آن را بر اساس فرم شماره ۴ آیین نامه اجرایی از طریق سامانه جامع انتخابات به ستاد انتخابات کشور اعلام نمایند.

عبدالرضا رحمانی فضلی