پاسخگویی به نیازهای انقلاب و حکومت اسلامی بخش مهمی از مسئولیت های حوزه

تاریخ خبر:
1399/06/19 12:14
مطالب آزاد خبرگزاری حوزه
عضو شورای عالی حوزه های علمیه گفت: امروز وظیفه حوزه ها و از مهم ترین وظایف ما، دانشجوی حوزوی، طلاب حوزوی، دانش پژوهان حوزوی و تلاش گران حوزوی تهیة معارف مورد نیاز برپایی تمّدن اسلامی هست.

متن توصیه های آیت الله اراکی عضو شورای عالی حوزه های علمیه" به مناسبت آغاز سال تحصیلی حوزه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلوة و السلام علی محمد و آله الطاهرین سیما بقیه الله فی الارضین

آغاز سال تحصیلی جدید را به همه بزرگان حوزه، اساتید محترم، همه طلاب، همه عزیزان پژوهشگری که در حوزه مشغول زحمت اند و در رأس همه آنها مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و مراجع بزرگوار تقلید(دامت برکاتهم) که بزرگان حوزه هستند و ارکان حوزه هستند تبریک عرض می کنم.

امروز رسالت حوزه، رسالت بسیار مهم، سنگین و متفاوت با آن نقشی است که حوزه در گذشته ایفا می کرد.

اگر در گذشته مخصوصاً پیش از انقلاب، حوزه های ما شعاع عمل و تأثیرشان محدود به جوامع شیعی بود، امروز محدوده تأثیر و عمل حوزه ها سراسر جهان است.

ما امروز وظیفه داریم از تحولات جهانی برای ارسال پیام خدای متعال و رسول اعظم(صل الله علیه و آله و سلم) و ائمه هدی و پیام حوزه استفاده کنیم. باید امروز پیام اسلام را به این توده های زحمت کش، رنج کشیده و ستم دیده ای که این نهضت عظیم را در آمریکا، اروپا و برخی از کشورهای آن سوی دنیا آغاز کرده اند باید با آنها ارتباط برقرار کنیم، باید طلاب جوان ما با آشنایی کامل با فرهنگ اسلام، معارف و علوم اهل بیت(علیهم السّلام) همچنین با آشنایی با زبان دنیا و زبان کشورهایی که امروز این نهضت بزرگ در آنها اتفاق افتاده، این پیام ها را به آنها برسانند؛ البته این بخشی از مسئولیت حوزه های ما هست، بخش دیگر مسئولیت حوزه های علمیه پاسخگویی به نیازهای انقلاب و نیازهای حکومت اسلامی هست. حکومت اسلامی حادثة عظیمی بود که توسط حضرت امام(رضوان الله تعالی علیه) و مراجع همراه ایشان، حوزه های علمیه، روحانیت معظم و مردم عزیز رخ داد.

امروز وظیفة حوزه ها هست که بتوانند تلاش کنند تا طرح هایی را بر مبنای فقه اسلامی برای حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی، مسأله عمران شهری، سبک زندگی به جامعه، دولت و نهادهای تصمیم گیرنده در نظام اسلامی ارائه دهند تا بتوانیم تمدّن اسلامی جدید را مبتنی بر فقه اسلام، معارف اسلام، معارف قرآن و معصومین(علیهم السّلام) به پا کنیم.

 امروز وظیفة حوزه ها و از مهم ترین وظایف ما، دانشجوی حوزوی، طلاب حوزوی، دانش پژوهان حوزوی و تلاش گران حوزوی تهیة معارف مورد نیاز برپایی تمّدن اسلامی هست. البته همة معارف حوزوی ما مقدمة برپایی همان تمدّن اسلامی هست. لیکن باید با تلاش علمی سعی کرد که ان شاءالله فقه اسلامی خود را در شکل طرح های تمدّن ساز به جامعه و نظام اسلامی ارائه کنیم.

بنابراین وظیفة طلاب این است که در تأثیر علم بکوشند. ارائه فقه اسلامیِ تمدّن ساز، کار می خواهد، دوستان و عزیزان ما باید فقه سنّتی را خوب مسلط شوند و با اصول فقه کاملاً آشنا شوند.

هم تأثیر علوم معقول که در فلسفه و کلام خلاصه می شود و هم تأثیر علم اصول که مبنای استنباط است و هم آشنایی با فقه سنّتی، فقه متعارف و فقه جواهری و تضلّع در این فقه، اینها مقدمات توانایی یک دانشجوی حوزوی، یک طلبة حوزوی و یک دانش پژوه حوزوی برای توانایی در استنباط فقه معاصر یا فقه نظام یا به تعبیر اینجانب فقه کلانی هست که می تواند تمدّن ساز شود. آن فقهی که می تواند تمدّن ساز شود و جامعة متمدّن مبتنی بر تمدّن اسلامی را بسازد این فقه کلان هست که ان شاءالله امیدواریم با همّت تلاش گران حوزوی، اساتید معظّم حوزه، پژوهش گران عزیز ما و جوان های با استعداد و تلاش گر ما در آیندة نزدیک شاهد آن باشیم که حوزة علمیة ما توانسته است طرح جامعی برای برپایی تمدّن اسلامی معاصر که نیاز امروز ما هست ارائه دهد.

این هایی که امروز در آمریکا و برخی جاهای دیگر فریاد می زنند و از این تمدّن غربی مبتنی بر الحاد و سکولاریزم به سطوح آمده اند امروز در انتظار ارائة یک تمدّن جدید هستند و تلاش حوزویان و پژوهش گران حوزوی ما می تواند در ارائه تمدّن اسلامی نوین، زمینه ای فراهم کند جهانیان در پی این تمدّن باشند و آن را بپذیرند و این در حقیقت همان زمینه سازی حقیقی برای ظهور ولی عصر(عج) صاحب زمان ما، صاحب عصر ما و ولیّ ما و ولی نعمت ما حضرت حجت بن الحسن(صلوات الله تعالی علیه) خواهد بود. بهترین انتظار، برترین انتظار و ضروری ترین انتظار، فراهم ساختن زمینة ظهور آن حضرت هست که یکی از مهم ترین ارکان زمینه سازی ظهور آن حضرت فراهم کردن تئوری تمدّن اسلامی معاصر هست که این هم جز با تلاش فقهی فقیهان و حوزویان میسور نیست.

برای همه عزیزان، پژوهش گران حوزوی، همة طلاب، اساتید و بزرگان حوزوی آرزوی توفیق دارم. خدا ان شاءالله سایة بزرگان حوزه، مراجع عزیز و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) را مستدام بدارد. خدا ان شاءالله به همة اساتید حوزه توان و توفیق بیشتری عنایت کند و همچنین ان شاءالله طلاب عزیز ما بالأخص طلاب جوان در کسب علم و مهم تر از همه کسب تقوا موفق باشند، چون آسیب علم بدون تقوا از جهل بیشتر است. همة آسیب ها به جهل برمی گردد و آسیب جهل هم در بستر بی تقوایی هست و بی تقوایی هست که می تواند هم جهل را آسیب زا کند و هم علم را آسیب زاتر کند. ان شاءالله که عزیزان ما در طلب و کسب تقوا تلاش مضاعفی کنند و سال پر باری در کسب تقوا و در کسب علم صالح و مفید داشته باشید و هم تلاش کنید که ان شاءالله حوزة علمیة بزرگ ما بتواند در انجام وظیفة مهمی که بر دوش او هست، مخصوصاً مسأله ارائه طرح تمدن نوین اسلامی موفق باشد.