سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین بهرامی در رونمایی از نرم افزار دروس حوزوی 2

تاریخ خبر:
1400/06/18 02:28
مطالب آزاد نورسافت
حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد حسین بهرامی (ریاست محترم مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی): نگاه و هدف ما در تولید محصولات بیشتر بر پایه پژوهش و تحقیق بوده و سعی بر کمک و تسهیل این امر برای کاربران داشته ایم.

نسخه دوم نرم افزار کتابخانه دروس حوزوی به مناسبت آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه سراسر کشور و دانشگاه ها، طی مراسمی در ساختمان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی رونمایی گردید. این مراسم به دلیل رعایت شیوه نامه های بهداشتی به صورت مجازی و با تعداد کمی از میهمانان برگزار شد.

سخنران دوم مراسم رونمایی از نرم افزار دروس حوزوی نسخه 2، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد حسین بهرامی (ریاست محترم مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی) بودند. ایشان در ابتدای سخن، با قرائت روایتی در مورد ارزش علم و علم اندوزی، به همه حاضرین در جلسه به خصوص میهمانان مجازی، خوش آمد گفتند.

ایشان در ادامه ضمن اشاره به پوشیده نبودن ضرورت و اهمیت دسترسی به ابزارهای دیجیتال افزودند: به خصوص در شرایطی که با بیماری کرونا با آن مواجه شدیم این ضرورت بیش از پیش خود می نمایاند. خوشبختانه مرکز نور با تلاشهایی که در این سالها انجام داده است، زیر ساخت خوبی در اختیار دارید و امکان مطلوبی برای محققان و پژوهشگران در این شرایط خاص فراهم آورده است مانند پایگاه های اینترنتی و نرم افزارهای متعدد که آمار استفاده از آنها نشان دهنده استقبال کاربران است.

ریاست مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی گفتند: نگاه و هدف ما در تولید محصولات بیشتر بر پایه پژوهش و تحقیق بوده و سعی بر کمک و تسهیل این امر برای کاربران داشته ایم. در کنار خدمات پژوهشی که ارائه شده، تصمیم بر آن گرفته شد که محصولات کمک آموزشی برای تسهیل آموزش و یادگیری هم تولید و عرضه کنیم که خوشبختانه در سال 1393 این امر محقق شد و نسخه اول نرم افزار دروس حوزوی عرضه شد.

حجت الاسلام بهرامی با اشاره به دست یابی مرکز نور در طی این سالهای به امکانات جدید و منابع بیشتری نسبت به گذشته، به مزایا و امکانات جدید اشاره نمودند و گفتند: بسیاری از منابع و کتابهای درسی حوزه که با مشکل مالکیت معنوی مواجه بودند و امکان عرضه آنها در نرم افزارها فراهم نبود، اکنون در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور (نورلایب) عرضه شده اند و امکان مطالعه و خرید نسخه دیجیتال کتابهای درسی برای طلاب و علاقمندان فراهم شده است. همچنین با وجود پایگاه اینترنتی کتابخوان همراه نور، کاربران می توانند در موبایل و رایانه یا بر بستر اینترنت به آسانی به کتب درسی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، همکاری با مراکز آموزشی حوزوی را از دیگر توفیقات مرکز برشمردند و افزودند: با اخذ مجوز مالکیت معنوی از مرکز مدیریت حوزه عملیه برادارن و خواهران، پژوهشگاه قرآن و حدیث، جامعه المصطفی و. .. موفق شدیم این منابع ارزشمند را در نسخه دوم نرم افزار دروس حوزه ارائه نماییم و کاربران را در دسترسی به منابع و کتابهای درسی یاری کنیم؛ منابعی که یا از متون درسی هستند یا به عنوان کتابهای کمک درسی برای آموزش لازم و ضروری بوده اند و متاسفانه برخی از آنها دیگر در کتابخانه ها یا کتاب فروشی ها موجود نیستند.

دکتر بهرامی این نوید را به مراکز آموزشی و تحقیقاتی دادند که مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با ظرفیتی که اکنون در اختیار دارد، آماده است در زمینه تولید و ارائه نرم افزار از منابع آنها، همکاری مشترک داشته باشد. تولید نرم افزار مطابق نیاز مراکز و در مقطع های تحصیلی مورد درخواست، امکان پذیر خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر بهرامی در ادامه سخنان خود افزودند: امروز این افتخار را داریم که با مساعدت حضرت آیت الله حسینی بوشهری از نسخه دوم نرم افزار دروس حوزوی رونمایی کنیم و از امروز این نرم افزار را در اختیار علاقمندان و طلاب عزیز قرار دهیم.

ریاست مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با اشاره به شرایط کرونا و محدودیت های به وجود آمده در سطح کشور، مرکز نور جزء معدود مراکزی دانستند که هیچ تعطیلی نداشته و همکاران و کارکنان آن همواره در تولید و ارتقاء محصولات، تلاش داشته اند. ایشان در ادامه سخنان خود به برنامه های آینده مرکز اشاره نمودند و گفتند: نسخه جدید نرم افزار درایه النور به ثمر نشسته و امیدواریم در نیمه دوم سال 1400 موفق به عرضه آن شویم. نسخه جدید پایگاه کتابخانه دیجیتال نور (نورلایب) با بیش از 70 هزار جلد کتاب، راه اندازی و عرضه شده و امیدواریم به زودی رونمایی آن را هم برگزار نماییم. پایگاه اینترنتی قاموس نور در علم لغت (فارسی به فارسی و عربی به فارسی) هم آماده و عرضه خواهد شد.

رئیس مرکز نور با اشاره به مقوله هوش مصنوعی در علوم اسلامی و انسانی، گفتند: هم زیرساخت مجرب و مطمئنی در اختیار داریم و هم ابزار فنی خوبی فراهم شده و تجربه های موفق داشته ایم که منجر به تولید 30 محصول هوشمند شده است مانند مشابه یابی یا اعراب گزاری. به زودی پایگاه آزمایشگاه هوش مصنوعی نیز افتتاح و در اختیار علاقمندان این عرصه قرار خواهد گرفت.

از دیگر نکاتی که دکتر بهرامی بیان کردند، تلاش مرکز برای برگزاری نشست های علمی با موضوع علوم اسلامی – انسانی با گرایش فناوری اطلاعات و دیجتال است. کنار هم قرار گرفتن دانش علوم اسلامی و دانش فناوری اطلاعات می تواند یک رشته جدید و میان رشته ای باشد که در دنیا مورد اقبال است و امیدواریم مورد استقبال پژوهشگران و محققان این عرصه باشد و شاهد تبادل تجربیات و ارتقاء کمیو کیفی کارها باشیم.

از دیگر محصولات نور ارائه بانک پیکره قرآنی است که مورد نیاز پژوهشگران و تولید کنندگان محصولات دیجیتالی است که با اخذ مجوز مالکیت معنوی، در اختیار قرار خواهد گرفت.

پایگاه پایان نامه های علوم اسلامی و انسانی با هماهنگی و همکاری مراکز آموزشی و تحقیقاتی در حال آماده سازی است. در زمینه اطلاع رسانی و نمایه شدن پایان نامه ها، مشکلات زیادی وجود داشت که امیدواریم با این محصول بتوانیم از تکرار پایان نامه جلوگیری کنیم و محقق بتواند از سوابق موضوع پایان نامه خود اطلاع حاصل کند.

نرم افزار کتابخانه و درختواره کلام اسلامی هم از محصولات فاخر و بزرگی است و همچنین در رشته فلسفه و دیگر رشته ها.

حجت الاسلام بهرامی ضمن تشکر و تقدیر از همکاران مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، سال 1400 را سالی پر خیر و برکت دانستند که با همت کارکنان، فرآیند تولید محصولات بدون تعطیلی ادامه داشته است. ایشان ضمن تشکر ویژه از حضرت آیت الله حسینی بوشهری برای شرکت در این مراسم، از همکاری صمیمانه و نقش موثر ایشان در تاسیس انجمن مطالعات دین و فضای مجازی و نیز تصویب رشته های دین و فضای مجازی در مرکز مدیریت حوزه های علمیه تقدیر و تشکر نمودند.

ریاست مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در پایان سخنان خود، خطاب به حضرت آیت الله اعرافی (مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور) و حجت الاسلام جزائری، پیشنهاد دادند که فعالیت های پژوهشی نرم افزاری نیز در مجموعه کتاب سال حوزه گنجانده شود. چرا که اعتماد و اطمینان عموم کاربران به خصوص محققان و مراجع عظام تقلید به محصولات نرم افزار نور، برخواسته از تلاشهای پژوهشگران و گروه تولید کننده این محصولات می باشد و گنجانده شدن این محصولات فناورانه در کنار کتب تحقیقی، بسیار شایسته و بجا است.