مرکز نور یکی از پیشتازان عرصه نوآوری و تحولات دیجیتالی در حوزه کتاب است

تاریخ خبر:
1400/08/25 12:36
نشست ها، همایش ها، گردهمایی.. خبرگزاری نورسافت
دکتر محمد مهدی اسماعیلی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی: مرکز نور یکی از پیشتازان عرصه نوآوری و تحولات دیجیتالی در حوزه کتاب در کل کشور به شمار می رود. این مرکز یک مجموعه خدمتگزار و یک تحول جدی در عرصه نوآوری است.

همزمان با روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار و رونمایی از نسخه جدید پایگاه کتابخانه دیجیتالی نور، جناب آقای دکتر محمد مهدی اسماعیلی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن حضور در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از نزدیک با فعالیت ها و تولیدات مرکز نور از جمله نسخه جدید پایگاه نورلایب آشنا شده و با حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدحسین بهرامی، رئیس مرکز نور دیدار و گفتگو نمودند.

دکتر محمد مهدی اسماعیلی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه بیان داشت: مرکز نور یکی از پیشتازان عرصه نوآوری و تحولات دیجیتالی در حوزه کتاب در کل کشور به شمار می رود. این مرکز یک مجموعه خدمتگزار و یک تحول جدی در عرصه نوآوری است. به هر حال نهادهای سنتی ممکن است در حوزه های نو و تجربه های جدید بشری عمدتا مقاومت هایی داشته باشند که البته به این موضوع در تاریخ ورود تحولات و نوآوری های جدید نیز اشاره شده است. حضرت امام ره در دو سه جا در مجموعه منشور روحانیت به این موضوع اشاره داشته اند و این از برکات انقلاب اسلامی و تفکر نوینی است که امام ره و رهبر عزیز انقلاب در این کشور و نهاد روحانیت و جامعه دینی وارد کردند که این اختبار عالمانه از فناوری های نوین، آن را در خدمت ترفیع و تعالی کیفی حوزه فکری ما قرار داده است.

ایشان با اشاره به نسخه جدید پایگاه کتابخانه دیجیتالی نور افزود: اتفاق امروز که پژوهشگران می توانند وارد پایگاهی با بیش از 70000 جلد کتاب شوند و بتوانند در تمامی صفحات کتب جستجو کنند، اتفاق بزرگی است. این فرصت باید سرعت تولید علم در کشور را به همین اندازه بالا ببرد.

در گذشته یک پژوهشگربرای اینکه بتواند یک کتاب را رونویسی کند، باید زحمات زیادی را متقبل می شد. خداوند علامه امینی ره را با امیرالمؤمنین علیه السلام محشور کند؛ ایشان برای مجموعه الغدیر خود برای تهیه یک جلد کتاب به کشورهای مختلف سفر می کردند و چه بسا برای رونویسی یک کتاب یک شب تا صبح فرصت داشتند تا از روی آن رونویسی کنند.

الحمدلله به برکت استقلال و حاکمیت دین در جمهوری اسلامی و خون شهدای عزیز و روشنگری های امام و خلف صالح ایشان امروز جامعه دینی در این وضعیت متعالی قرار دارد.

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر از خدمات پژوهشی صورت گرفته در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بیان داشت: من از زحمات دوستان تشکر می کنم و ان شاءالله دوستان مأجور باشند. هرچه ما بتوانیم پژوهش و پژوهشگری را تسهیل کنیم و مدلهای نشر کتاب را -با توجه هزینه بالای نشر و مشکلات تهیه کاغذ- افزایش دهیم، حتماً بخش عمده ای از مشکلات ما حل خواهد شد.

ایشان افزودند: ما در وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی در خدمت مجموعه این اقدامات هستیم. بعد از سفر قبلی به قم، ما در حال آماده سازی 4 تفاهم نامه اجرایی با مراکز مهم حوزوی هستیم. بدنه قوی و سترگ و ارزشمند حوزه علمیه قم با این اتفاقات و نوآوری های جدید در حوزه های گسترده دانشی که در اختیار دارد می تواند پشت سر نهاد حاکمیت در حوزه فرهنگ قرار گیرد و اولویت و وظیفه ما نیزاتکا به این منبع سرشار از نور، علم، حکمت و برکت خواهد بود.امید داریم این کار را با همکاری استاندار و دوستان عزیز و حجت الاسلام بهرامی انجام دهیم. بنده از جناب آقای بهرامی و همکاران پر تلاش ایشان بابت مجموعه ای که امروز آماده بهره برداری کردند، تشکر می کنم.