آیت الله شبستری: اعتکاف فرصتی ارزشمند برای تبیین مبانی اصیل دینی است

تاریخ خبر:
1391/03/10 06:19
اخبار اعضای پایگاه www.rasanews.ir
امام جمعه تبریز مراسم اعتکاف را فرصتی مناسب برای تبیین مبانی اصیل دینی و شیعه دانست و گفت: برخورد عجولانه متولیان برگزاری اعتکاف با جوانانی که ظاهر مناسب ندارند، باعث نتیجه گیری نادرست درباره اعتقادات این قشر می شود و ممکن است آنها را از حضور در مساجد دل زده کند.

آیت الله محسن مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، امروز در جلسه نشست هماهنگی عوامل اجرایی ستاد اعتکاف استان، اظهار داشت: استقبال گسترده جوانان برای شرکت در این سنت حسنه، فرصتی ارزشمند برای تبیین مبانی اصیل دینی و شیعی است.
 
وی با تاکید بر این که احیای سنت اعتکاف از برکات ارزشمند انقلاب اسلامی ایران است، خاطرنشان کرد: اینکه در گزارش های مختلف عنوان می شود 75 درصد از معتکفان در استان را جوانان تشکیل می دهند، نشان از گرایش معنوی جوانان به مبانی و ارزش های اسلامی است.
 
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان این که جوانان بر خلاف ادعای دشمنان و رسانه های غربی دین گریز نیستند، تصریح کرد: تضاد ظاهر و باطن جوانان حاضر در مراسم اعتکاف، نباید مسؤولان و متولیان این مراسم را به قضاوت و داوری های عجولانه وادار کند.
 
وی ادامه داد: برخورد عجولانه متولیان برگزاری اعتکاف با جوانانی که ظاهر مناسب ندارند، باعث نتیجه گیری نادرست درباره اعتقادات این قشر می شود و ممکن است آنها را از حضور در مساجد دل زده کند، از این رو متولیان سنت اعتکاف بایستی جاذبه‎ های دین مبین اسلام را در فضای معنوی مساجد با حضور مبلغان توانمند حوزوی تبیین کنند.
 
امام جمعه تبریز با تاکید بر این که بایستی تمام امکانات مساجد در جهت خدمت به معتکفان فراهم شود، خاطرنشان کرد: در مدت سه روز برگزاری مراسم اعتکاف، مسؤولان برگزاری این مراسم باید نسبت به پذیرایی معنوی معتکفان توجه ویژه ای داشته و از صاحب نظران علوم دینی که دغدغه ارشاد جوانان و سایر اقشار جامعه را دارند، استفاده کنند.
 
آیت الله شبستری در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح فواید فردی و اجتماعی سنت حسنه اعتکاف پرداخت و اظهار داشت: هدف نهایی از برگزاری مراسم اعتکاف اعتلای مسلمین و اسلام و نوعی مبارزه با تهاجم مبتذل غرب است.
 
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در پایان با اشاره به همزمانی اعتکاف امسال با ایام رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی(ره) و شهدای 15 خرداد، بر ضرورت تبیین آرا و اندیشه های متعالی امام راحل از سوی وعاظ و خطبای دینی در جمع معتکفان تاکید کرد.
 
وی خواستار تبیین اصل ولایت فقیه در جامعه اسلامی شد و ادامه داد: در سایه مجاهدت علمای دین به ویژه امام خمینی(ره) است که امروز ملت ایران در آرامش و امنیت کامل در مساجد حضور می یابند و نسبت به انجام فرائض دینی اهتمام دارند.