در همنشینی با بدترین مردم ادب را رعایت کنید

تاریخ خبر:
1398/02/25 11:49
مطالب آزاد خبرگزاری شفقتنا
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: تندنشدن، عصبانی نشدن و پرده دری نکردن عیوب انسان و دیگران را می پوشاند اما پرده دری، باعث می شود عیب انسان ظاهر شود.

 

به گزارش شفقنا، این مرجع تقلید شیعیان در هشتمین شب ماه مبارک رمضان در برنامه حکمت ربانی که از شبکه سوم سیما پخش می شود، اظهار داشت: در سخنان ائمه معصومین(ع) داریم که می فرمایند: «اگر در مسافرت با بدترین گروه مردم همنشین شدید، ادب را رعایت کنید». این ادب تور دوستی اجتماعی است.

او بیان کرد: اگر انسان بسیاری از امور را تحمل کند، هم راز و عیب دیگران که دوستان او هستند، او را می پوشانند و هم عیب خود او هم پوشیده می شود.

آیت الله جوادی آملی گفت: تندنشدن، عصبانی نشدن و پرده دری نکردن عیوب انسان و دیگران را می پوشاند اما پرده دری، باعث می شود عیب انسان ظاهر شود.

او افزود: کسی که از خودراضی است دشمنان زیادی دارد چون فرد از خودراضی توانایی نقد خود را ندارد، نقص خود را نمی بیند آن وقت در جامعه با این نقص ها ظهور می کند لذا جامعه نسبت به او بدبین هستند.

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه صدقه دوای نافعی است، تصریح کرد: در نهج البلاغه داریم که امیرالمومنین(ع) فرمود: اگر نیازمندی به سراغ شما آمد، بدانید او را همان خدایی فرستاده که امکانات در اختیار شما قرار داده است.

او خاطرنشان کرد: هرکاری که انسان در دنیا انجام می دهد در برابر چشمان اوست و لذا از بین رفتنی نیست.