پوشش آنلاین ۱۱۰ درس حوزوی

تاریخ خبر:
1398/07/10 12:36
دوره های علمی و آموزشی خبرگزاری حوزه
مدیر سایت دانشنامه تخصصی علومی اسلامی ویکی فقه به فعالیت های مختلف این سایت و مدرسه فقاهت یا eshia پرداخت که در دو بخش و به شکل مجزا، فعالیت های صورت گرفته در این دانشنامه و مدرسه فقاهت ارایه شده است.

سایت دانشنامه «ویکی فقه» و همچنین «مدرسه فقاهت» در سالهای اخیر یکی از مهمترین سایت هایی بوده که توانسته با فعالیت های به روز خود در زمینه پوشش دروس مراجع عظام تقلید و علما به شکل زنده و همچنین ارائه تخصصی مطالب تجمیعی در سایت ویکی فقه، در حوزه علوم اسلامی کمک شایانی به توسعه این علوم کند.

در همین زمینه حجت الاسلام محمد ظریفی مدیر سایت دانشنامه اینترنتی علوم اسلامی ویکی فقه در گفت وگو با خبرنگار ما به تشریح فعالیت های انجام شده، در حال انجام و برنامه های این دانشنامه و موسسه دانش بنیان صدای بهار پرداخت.

در زیر مشروح گفت وگوی خبرنگار حوزه با وی آمده است:

در ابتدای کمی در خصوص فعالیت های این سایت و دانشنامه توضیح دهید؛ این موسسه فعالیت خود را از چه زمانی و با چه رویکردی آغاز کرده است؟

_ با عرض سلام سایت دانشنامه اینترنتی علوم اسلامی ویکی فقه از سال ۸۸ و سایت مدرسه فقاهت از سال ۸۵ راه اندازی شد؛ و بنده به مدت ۴ سال است که مدیر این سایت هستم.

سایت مدرسه فقاهت (http://eshia.ir/)، کتابخانه های مدرسه فقاهت (http://lib.eshia.ir/)، ویکی فقه (http://wikifeqh.ir/) و ویکی پرسش (http://wikiporsesh.ir/) متعلق به موسسه دانش بنیان صدای بهار است که با هدف راه اندازی و دیجیتال کردن تولیدات علمی حوزه علمیه راه اندازی شد و در این مسیر، در مرحله اول سایت مدرسه فقاهت راه اندازی شد.

در واقع این سایت، در ابتدا یک چت آنلاین بود و کارشناسانی بودند که در این سایت به پاسخگویی مشغول بودند؛ این فعالیت در سال ۸۳ انجام می شد؛ این روند سپس به این سمت رفت که بتوانیم درس های خارج حوزه های علمیه را نیز پخش زنده کنیم تا افرادی که به قم دسترسی ندارند بتوانند از این مباحث استفاده کنند.

یک واقعیت مهم وجود دارد که امروزه در سطح جهان و شهرستان های مختلف، طلاب و علاقه مندان بسیاری هستند که دوست دارند از دروس مراجع عظام استفاده کنند، ولی چنین امکانی از نظر فیزیکی و حضور در قم برای آنها فراهم نیست.

در همین راستا بود که در ابتدای کار پخش زنده درس خارج برخی از علما را آغاز کردیم؛ در ابتدا با آیت الله العظمی مکارم شیرازی صحبت شد و اهداف کار توضیح داده شد و ایشان نیز قبول کرده و پذیرفتند که درس ایشان پخش شود.

در مرحله بعد نیز صوت دروس به همراه تقریر آن در سایت در دسترس قرار گرفت.

 در حال حاضر چند درس خارج را در سایت مدرسه فقاهت پوشش می دهید؟

_ در حال حاضر دروس ۱۱۰ استاد که شامل ۲۸۸ درس است بارگذاری شده است؛ همچنین ۵۹۰۳۲ تقریر و بیش از ۹۹ هزار فایل صوتی از سال ۸۵ بارگذاری شده است و الان درس های مختلفی از کشورهای مختلف در این سایت بارگذاری و پخش زنده می شود.

درس های فعلی سایت شامل دروس قم، مشهد، نجف، شهرستان ها، کربلا، بیروت، دمشق و برخی از درس های قطیف، احساء و کابل است.

تلاش این است که این سایت روز به روز گسترش پیدا کند. یکی از سیاست ها این است که مباحث فقه مقارن را نیز پیگیری کنیم؛ در واقع علاقه مندیم که مباحث اهل سنت نیز در سایت جداگانه ای به نام eMofti.ir بارگذاری شود ولی در این رابطه یک هم افزایی لازم است.

دروس بر اساس مکان، بارگذاری می شود و چون این سایت از جستجوی پیشرفته بهره مند است، اگر کسی بخواهد نظرات را بداند از این جستجو استفاده می کند؛ در واقع مدرسه فقاهت برای افرادی که به دنبال تحقیق و رساله نویسی هستند بسیار کاربردی است.

 ویژگی های دیگر این مدرسه را نیز شرح دهید؟

_ فعالیت مهم دیگری که در سایت این مدرسه انجام می شود و کاری بسیار نو است، و همچنین برای ترویج آن نیز تلاش داریم، بحث مستندسازی تقریرات و مقالات است؛ همچنین در جلساتی هم که برگزار می شود سعی داریم روش مستندسازی را ترویج دهیم.

این مدرسه دارای چهار کتابخانه است؛ نخست، کتابخانه اصلی مدرسه فقاهت است که شامل کتب شیعه و براداران اهل سنت است. در این کتابخانه ۶هزار عنوان کتاب در ۱۴۵۵۶جلد وجود دارد.

همچنین در کتابخانه اهل سنت ۶۷۴۲ عنوان کتاب در ۲۷۳۲۸ کتاب وجود دارد؛ برخی از کتب که فایل متنی نداشتند در کتابخانه به شکل پی دی اف موجود است؛ سپس فرایند مستندسازی انجام می شود؛ یعنی استاد درس را بیان می کند و ارجاعاتی دارند که فرایند تقریر و مستندسازی انجام می شود و سپس آن را به کتابخانه متنقل می کنیم و به کتابخانه لینک می دهیم؛ در این فرایند محقق همان صفحه مطلب را می بیند؛ و یک کلمه محل شاهد به رنگ قرمز در آمده که کار یافتن مطلب را آسانتر می کند.

هر کدام از دو مذهب شیعه و سنی دارای دو کتابخانه متنی و پی دی اف هستند؛ در شرایط فعلی، بالغ بر ۵۰۰۰۰ جلد کتاب در کتابخانه ها موجود است و این کتابخانه اگر خدا بخواهد قرار است به ۲۰۰ هزار کتاب برسد که این فرایند، کار محقق را راحت تر می کند؛ در این عرصه نرم افزارهایی نیز تولید شده است.

منظور شما چه نرم افزارهایی است؟

_ یکی از این نرم افزارها، اپلیکیشن مدرسه فقاهت است که طلاب و حتی خبرنگاران انس بسیاری با این سایت دارند و هر هفته و در روزهای درسی با مراجعه به آن از دروس مراجع به شکل زنده استفاده می کنند؛ بسیاری از اخباری که از لابلای دروس مراجع در روزهای درسی تیتر یک اخبار کشور می شود توسط خبرنگارانی تولید می شود که از این نرم افزار استفاده می کنند و به شکل زنده در جریان مباحث علمی و سیاسی و فرهنگی مراجع عظام قرار می گیرند و آنها را منعکس می کنند؛ همین دروسی که در سایت مدرسه بارگذاری می شود به صورت اپلیکیشن اندرویدی در قالب فایل صوتی و متنی دروس را بر اساس سال، استاد و درس در دسترس قرار می دهد.

یک نرم افزار جدید راه اندازی شده است که دارای آپدیت های مستمراست که عنوان آن « فیش نگار کتابخانه مدرسه فقاهت» است؛ در این فیش نگار محققان می توانند تولید فیش کنند و آنها را تفکیک نمایند؛ همچنین می توانند از طریق کتابخانه، مدرسه فقاهت، ویکی فقه، ویکی پرسش و سایت های دیگر فیش تولید کنند و یک دسته بندی مجزا داشته باشند؛ محققین می توانند این نرم افزار را از از سایت مدرسه فقاهت دانلود کنند.

لازم به ذکر است که نسخه ویندوز و ios به زودی ارائه خواهد شد.

 این موسسه از چه طرقی حمایت می شود؟

_ مدرسه فقاهت و موسسه صدای بهار یک موسسه دانش بنیان است که حمایت هایی را از سازمان تبلیغات و برخی کمک های محدود از طرف برخی مراجع را دریافت می کند ولی به هیچ فرد و گروه خاصی وابستگی ندارد؛ ولی تلاش مجموعه بر این بوده است که علومی که در حوزه به طور گسترده تولید می شود، در حد توان به صورت دیجیتال درآورده تا مورد استفاده اساتید، طلاب، دانشجویان و محققین قرار گیرد.

همکاری با مؤسسات، نهادها و مراکز فرهنگی در اولویت کار مجموعه قرار دارد. در همین راستا تفاهم نامه هایی نیز با مراکز مختلف دنبال شده است که یکی از آنها، تفاهم نامه ای است که با حوزه علمیه قم منعقد شد؛ در واقع حوزه علمیه قم سایتی را به عنوان «سامانه تقریر» راه اندازی نمود؛ در این سایت قرار شد که تقریر دروس از مدرسه فقاهت دریافت شود؛ تقریرهای مدرسه فقاهت، عمدتا تطبیقی است که پیاده سازی، رنگ بندی و مستندسازی شده است.

طلاب می توانند به هر میزان تقریر را که خواستند وتوانستند در کنار این تقریر نشر دهند. یک تقریر می تواند تقریرهای بی نهایت داشته باشد؛ در این فرایند، تقریرهای تحقیقی امتیازاتی را نیز برای طلاب ایجاد می کند.

تفاهم نامه های دیگری با برخی از مجلات حوزوی و دانشگاهی انجام شد؛ ابتدا با دارالحدیث و برخی از مجلات حوزوی مثل علوم و حدیث و علوم و معارف قرآن و حدیث و حدیث حوزه و... تفاهماتی صورت گرفت که مجلات آنها در کتابخانه مدرسه فقاهت، بارگذاری شود و محققی که مقاله را برای مجله ارایه می دهد نسبت به آن تحقیق مستندسازی انجام داده و مقاله را ارایه دهد که این کار، موجب کار علمی بیشتری می شود. ثمره دیگری که مستندسازی دارد اینست که در این رابطه مطمئن می شویم که پاورقی ها و استنادها بسیار دقیق است. این کار یک جهش مهم در اتقان تحقیقات است.

در این زمینه کتاب های مرجع اهل سنت را نیز استفاده کردیم که مورد استناد مقالات است؛ در بحث درس های علمای اهل سنت نیز نیز باید تفاهم نامه هایی صورت بگیرد که بتوانیم آمادگی کاملی در این زمینه داشته باشیم.

در این زمینه باید دروس بزرگان اهل سنت بارگذاری شود که انشالله پیگیر این مساله نیز هستیم؛ زیرا در بسیاری از امور با اهل سنت اشتراک داریم چون اینها در فضاهای جداگانه مطرح می شود، عمدتا سوءتفاهم ها حل نمی گردد. در گذشته فقه مقارن داشتیم؛ دانشگاه الازهر و برخی از قوانین کشورهای اسلامی مباحث خود را از فقه شیعه گرفته اند و این مساله اهمیت فقه مقارن را که در گذشته بسیار جدی گرفته می شده است را نشان می دهد.

نکته دیگر این که عمده برادران اهل سنت مرجعیت علمی اهل بیت(ع) را قبول دارند و این می تواند فرصت بسیار مناسبی را در راستای هم افزایی علمی فراهم سازد.

چه هزینه هایی را از کاربران دریافت می کنید؟

تلاش مهم این موسسه در جهت ارایه خدمات رایگان است؛ مدرسه فقاهت همه درس ها را به صورت رایگان در اختیار محققین قرار می دهد؛ هم اساتیدی که دروس شان در این سایت بارگذاری می شود و هم کسانی که از این دروس استفاده می کنند در یک فرایند کاملا علمی و آزاد فعالیت دارند؛ سایت ویکی فقه هم به همین شکل آزاد و رایگان است.

استفاده از مطالب مدرسه نیاز به عضویت ندارد؛ در شرایط فعلی اساتید یک از شاگردان را (که قلم و فهم او مورد تایید استاد است) معین می کنند و او درس را می نویسد، رنگ بندی و مستندسازی می کند سپس ارسال می نماید؛ برخی از اساتید نیز هستند که تقریر آنها توسط چند نفر از شاگردان ایشان انجام می شود.

 فعالیت های فنی سایت و پخش های زنده به چه شکل انجام می شود؟

در این مدرسه در بحث فنی نیروهای فنی مشغول به کار هستند ولی بغیر از آن، مدرسه فقاهت دارای نیروهای اجرایی در مراکز حوزوی است که هماهنگی دروس را انجام می دهند؛ ولی در ویکی فقه قضیه فرق می کند. این سایت را به eShia یا مدرسه فقاهت می شناسند.

دروس آیات عظام سبحانی، مکارم، نوری همدانی و جوادی که به صورت زنده پخش می شوند توسط یک نفر ضبط و همزمان به صورت زنده از اینترنت پخش می شود؛ دو ساعت بعد از اتمام درس، فایل صوتی برای دانلود، در سایت ارایه می شود. البته تقریرنویسی آن دروس یک روز طول می کشد ولی فایل صوتی سریع تر است؛ برخی از نیروهای مجموعه در این فرایند فعالیت دارند که در دروس اساتید عظام حاضر هستند ولی در مورد غالب اساتید، همه امور توسط شاگردان استاد یا دفتر ایشان انجام می شود.

خوشبختانه با تلاش هایی که در سالهای اخیر انجام شده است، مشکل قطعی که بعضا پیش می آمد نیز بر طرف شده است.

ویکی فقه:

 در بخش دیگر این گفت وگو به ویکی فقه می پردازیم؛ در این خصوص نیز توضیحات لازم را ارایه کنید.

سایت ویکی فقه یا دانشنامه اینترنتی علوم اسلامی ویکی فقه یک دانشنامه در حوزه علوم اسلامی است که در این سایت علوم اسلامی و علوم مرتبط با علوم اسلامی پوشش داده می شود.

در حال حاضر این دانشنامه دهمین سال فعالیت خود را می گذراند و در این ده سال به یک بلوغ نسبی رسیده است. امروز بالغ بر ۵۲ هزار مقاله در حوزه علوم اسلامی در این سایت بارگذاری شده است که رقم بالایی است؛ در حقیقت کاری که انجام شده است تقریبا بی بدیل است.

در مباحث علوم اسلامی، شاهد این بوده و هستیم که یک مرجعیت علمی مناسب وجود ندارد. عمدتا حتی خود طلاب هم بعضا استنادشان به سایت ویکی پدیا بود که این سایت نیز یک دانشنامه آزاد است و هر کسی می تواند مقالات را ویرایش کند و اعتبار لازم علمی را ندارد. در حوزه های عمومی شاید بتوان گفت که این دانشنامه مشکل چندانی را ایجاد نمی کند ولی در حوزه های تخصصی اعتماد و اتقانی وجود نداشته و ندارد؛ به جرات می توانم بگویم که در زمینه علوم اسلامی یک سایتی که بتوانیم از آن دفاع کنیم نداشتیم.

هدف اینست که با ارائه مقالات متقن در حوزه علوم اسلامی که علاوه بر اتقان محتوایی، مستندسازی مستندات مقاله نیز انجام شود و ان شاءالله با حمایت اساتید، محققین، طلاب و دانشجویان عزیز، این سایت محل رجوع دائمی قرار گیرد.

برای اینکه در این حوزه یعنی حوزه علوم اسلامی دارای یک دانشنامه متقن باشیم، این سایت شکل گرفت و حوزه هایی چون فقه، اصول، فلسفه، کلام، تاریخ، زندگی نامه اشخاص و بزرگان، حقوق و... را در قالب مقالات متعدد در دل خود جای داده است.

در این دانشنامه در رشته های مرتبط نیز مقالاتی گنجانده می شود که به نوعی خودشان علوم اسلامی نیستند ولی مرتبط به حوزه علوم اسلامی هستند که از جمله آنها می توان به علومی چون روانشناسی و اقتصاد و.... اشاره کرد؛ یعنی وقتی محققی می خواهد به مطالعه روانشناسی بپردازد می تواند مباحث علمی را از این دانشنامه بگیرد.

 تولید مقالات در این دانشنامه به چه شکلی انجام می شود؟

_ ابتدای کار بحث شد که مقالات را خودمان تولید کنیم یا از تولید کنندگان دریافت کنیم ولی در نهایت به این نتیجه رسیدیم که در حوزه علمیه قم تولید علم بسیاری انجام می شود ولی برای آسان سازی دسترسی به مطالب، کار جدی ای صورت نمی گیرد.

لذا بنا بر این شد که از علومی که تولید شده است در حوزه دانشنامه ای استفاده کنیم ولی کارهای خاصی روی آن انجام شود؛ البته به این معنی نیست که هیچ تولیدی نداریم اگر مدخلی از علومی که تولید شده به دست نیاید، محققان ما مدخل را ایجاد کرده و در سایت بارگذاری می کنند.

کار مهم این است که بحث امانت داری را حتما رعایت می کنیم و مقاله را از هر منبعی که استفاده کنیم یا با اجازه همان مرکز یا منبع آن را نشر می دهیم و یا اگر نشر آزاد باشد همه موارد حقوقی و نقلی و استنادی آن رعایت می شود؛ تمام تلاش صورت گرفته است، تا منایعی که در این سایت مورد استفاده قرار گرفته یا می شود، منابع معتبر و قابل اعتماد باشند.

برخی کارهای دیگر در این دانشنامه نیز انجام می شود که به سهولت فعالیت محققان کمک می کند؛ یعنی لینک های داخلی که در مقالات انجام می شود به ما کمک می کند که با اصطلاحاتی مواجه شویم ما را به کنکاش برای یافتن پاسخ آن سوال یا معنی آن اصطلاح وا می دارد؛ در اینجا به جای جستجوی در سایت همان جا رفرنس های داخلی ارایه می دهیم تا به مقاله مورد نظر مرتبط شود.

در این دانشنامه برخی اصطلاحات به رنگ آبی و برخی به رنگ قرمز هستند. اصطلاحات آبی در این دانشنامه موجود است ولی اصطلاحاتی که رنگ قرمز است در دانشنامه موجود نیست و در آینده این مدخل تولید می شود.

مقاله ای که در سایت مرجع می بینید مقاله خام است و شاید جذابیتی هم برای همه مخاطبین نداشته باشد مگر اینکه یک شخصیت علمی بخواهد از آن مقاله استفاده کند ولی مخاطب عام این کار را انجام نمی دهد ولی این سایت سعی می کند جذابیت این مقالات را بیشتر کند.

و نیز مستندسازی پاورقی ها اتقان و اعتماد به مقاله را افزایش می دهد و خطاهای سهوی صورت گرفته را از بین می برد.

در زمینه پاورقی ها نیز فعالیت خوبی دارید، در این زمینه توضیح دهید.

یکی از مهمترین کارهایی که در سایت ویکی فقه انجام شده، مستندسازی پاورقی ها است که عمده ترین کار است چون محققان می دانند که این کار بسیار وقت گیر است. الان بیش از ۵۲ هزار مقاله در این دانشنامه وجود دارد که اگر مستندسازی مقالات انجام نمی شد، شاید این تعداد به ۱۵۰هزار مقاله می رسید. سه برابر وقت یک مقاله را مستندسازی آن به خود اختصاص می دهد؛ ولی به خاطر اهمیت این موضوع، این مسأله در اولویت قرار گرفت. برخی از کتب قبلا در کتابخانه موجود نبود و الان مقابله تخصصی انجام می شود و در نهایت در کتابخانه بارگذاری می شود.

خیلی وقت ها مقاله خوب است ولی خطاهای نوشتاری در پاورقی ها رخ داده یا در پاورقی ها در مقالات علمی پژوهشی دقت نشده است یا به مرجع رجوع نشده و پاورقی داده می شود ولی در این دانشنامه مطلب را پیدا کرده و خطاها را اشاره می کنیم.

بیش از ۵۲هزار مقاله یا مدخل در این دانشامه وجود دارد و همه حوزه های علوم اسلامی را نیز شامل می شود؛ البته مداخل برخی از حوزه ها، کامل تر است؛ از جمله فقه و اصول که خوشبختانه یک مجموعه کامل در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است؛ مباحث کلامی دانشنامه نیز در حد قابل قبولی است؛ در حوزه مباحث فلسفی خوب است ولی جای کار بسیاری وجود دارد که باید آن را تکمیل کنیم؛ در بحث تاریخ نیز مقالات تا حد زیادی کامل است. در زمینه معرفی اشخاص و زندگی نامه بزرگان نیز مجموعه کاملی داریم ولی در زمینه علومی چون روانشناسی، اقتصاد، حقوق. ... نیاز به کامل شدن بیشتر مجموعه داریم.

 در این دانشنامه صرفا روی زبان فارسی فعالیت دارید؟

ویکی فقه عربی در گذشته فعال بود ولی به خاطر مشکلات مالی، موقتا این بخش تعطیل شد ولی به حول و قوه الهی از ابتدای مهر ماه دوباره فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. در زمینه مقالات زبان عربی نیز ۲۴۸۱ مقاله داریم که خوشبختانه با آغاز مجدد فعالیت های آن ظرفیت های جدید نیز فعال خواهد شد.

ویکی فقه به زبان اردو حدودا ۳ ماه است که فعالیت خود را شروع کرده است؛ مقالات از ویکی فقه فارسی به زبان اردو ترجمه می شوند؛ البته کار ترجمه سختی های خود را دارد و تا کنون ۱۲۲ مقاله ترجمه و بارگذاری شده است.

به لطف خدا می توانیم کار را سریعتر انجام دهیم و زبان های دیگر را نیز به این دانشنامه اضافه کنیم. یکی از این زبان ها، زبان پرتغالی است که در حوزه این زبان، بسیار کم کار شده است. عملا می شود گفت که در این زمنیه اصلا کار نشده است. در حوزه زبانی اسپانیایی کارهایی انجام شده ولی در عرصه زبان پرتغالی خیر.

البته در این حوزه ارزیابی های لازم انجام می شود و بر اساس این ارزیابی ها، اولویت بندی انجام می گیرد؛ مثلا در مخاطبین زبان اردو این شناسایی صورت می گیرد که چه مداخلی مورد توجه آنها است و ترجمه ها بر همین اساس انجام می شود؛ مثلا در زمینه مخاطبین پرتغالی زبان بررسی های دقیق تری باید انجام شود تا ببنیم آنها به چه مداخلی بیشتر توجه دارند؛ مهم اینکه مردم پرتغالی زبان مردمی خداباور و با ایمان هستند ولی در عرصه معرفی اسلام و معارف اهل بیت ع برای آنها کار چندانی انجام نشده است؛ بنابراین اگر بنا باشد در این عرصه کار شود باید از ابتدایی ترین مسایل شروع کنیم.

نام سایت شما ویکی فقه است، یعنی کسی که برای اولین بار وارد سایت می شود شاید تلقی کند مثل ویکی پدیا قرار است با مقالات آزاد مواجه باشد.

_ در ویکی فقه خواستیم یک سایتی داشته باشیم که حرف مستند و مورد اعتماد ارایه کند و این مورد نیز نیازمند آن بود که مطالب آزاد نباشد و مقالات نهایی با تأیید وارزیابی منتشر شوند؛ در این سایت کاربر می تواند آی دی یا نام کاربری ایجاد کرده و مقاله هم بارگذاری کند؛ ولی نشر عمومی آن زمانی است که مورد تایید قرار گیرد؛ خیلی وقت ها اشکالات را رفع کرده و مقالات را فعال کرده ایم.

روزانه چند نفر از مطالب این دانشنامه استفاده می کنند؟

در حال حاضر، روزانه به طور متوسط ۵۰ هزار نفر از مطالب سایت استفاه می کنند و حدودا ۵۰۰ هزار صفحه نیز در هر روز لود می شود. رتبه ای که سایت الکسا به این دانشنامه می دهد( البته با فرض اینکه طبعا در تابستان به خاطر تعطیلات این رتبه تنزل پیدا کرده است) شامل رتبه جهانی ۲۸۶۲۰ و رتبه ایرانی ۹۲۰ است.

 حوزویان چند درصد نیروهای فعال در این دانشنامه را تشکیل می دهند؟

_ همه فعالان این بخش حوزوی هستند ولی در بخش فنی مهندسین کامپیوتر فعالیت دارند ولی در بخش علمی همه نیروها، طلاب حوزه علمیه هستند. حداقل شرطی که برای فعالیت محققین خود داشتیم آن است که حداقل طلبه درس خارج باشند. اگرچه دوستان علاوه بر شرکت در درس خارج، معمولا دارای مدارج علمی دیگری از مؤسسات حوزوی و دانشگاه ها نیز هستند و برخی از نیروها دارای مدارج علمی دکتری یا سطح ۴ می باشند.

در فضای مجازی هم فعالیت داریم که هم مقالات معرفی می شوند و هم خلاصه مقاله در پیام رسان ایتا و شبکه مجازی اینستا گرام با آدرس ویکی فقه (wikifeqh) منعکس می شود.

به نظر می رسد موسسه عریض و طویلی داشته باشید؟

جالب اینکه در نگاه اول چنین فکری وجود دارد؛ در مستندی نیز که در زمینه معرفی مرکز ساخته شد سازندگان بیان می کردند که گمان نمی کردند این موسسه و مدرسه فقاهت در چنین مکانی اداره شود؛ تصور آنها یک ساختمان عریض و طویل بود؛ ولی حاج آقای جوادی و نیروهای این موسسه، دارای روحیه جهادی و انقلابی هستند و سعی شده است که از کمترین امکانات بیشترین ثمرات را برداشت کنیم.

در سایت ویکی فقه فارسی در بخش علمی سایت، ۱۲ نفر فعالیت می کنند و در ویکی فقه اردو نیز ۲ نفر، در ویکی فقه عربی نیز ۲ نفر و در ویکی پرسش نیز ۲ نفر فعالیت دارند.

ویکی پرسش که در قالب پرسش و پاسخ فعالیت می کند ۱۰ هزار پرسش و پاسخ را در موضوعات مختلف در دل خود جای داده است.

در پایان اینکه بخش علمی در قم و کارهای فنی در تهران انجام می شود.

از زحمات شما و دوستان دیگر در خبرگزاری حوزه تشکر می کنم که این فرصت را در اختیار مجموعه قرار دادند. موفق باشید.