ثبت نام دو میلیون و ۳۲۵ هزار زائر اربعین در سامانه سماح

تاریخ خبر:
1398/07/16 11:30
نشست ها، همایش ها، گردهمایی.. خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا
رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: اینکه بازگشایی مرز خسروی طول کشید به خاطر امکان چک و بررسی آن مسیر از سوی نیروهای امنیتی بود. تاکنون 15 هزار نفر از صبح از این مرز عبور کرده اند. قرار شده این مرز از هفت صبح تا پنج عصر فعالیت داشته باشد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه بیش از دو میلیون و 325 هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده اند، اظهار داشت: تا شب گذشته بیش یک میلیون و 150 هزار گذرنامه صادر شده است که نسبت به سال گذشته 97 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: نزدیک به 400 هزار برگ تردد هم برای کسانی که فرصت صدور روادید برای آنها فراهم نشده صادر شده است. همچنین بیش از سه هزار کامیون از مرزها خارج شده اند و سه هزار کامیون دیگر هم بار و وسیله به عراق خواهند برد.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور تصریح کرد: در حال حاضر هر چهار مرز شلمچه، چذابه، مهران و خسروی باز هستند و زوار از این مسیرها به سمت عتبات عالیات در حال تردد هستند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه از اول تا هفتم صفر 479 هزار نفر از مرزها خارج شده و وارد خاک عراق شده اند که نسبت به سال گذشته 339 درصد افزایش خروج داشته ایم ادامه داد: بیشترین عبور را هم از مرز مهران داشته ایم و امیدواریم زوار عزیز همکاری کنند و این مرز دچار ازدحام نشود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: برای زوار خارجی که از مرزهای پاکستان، افغانستان، آذربایجان و ترکیه وارد می شوند ستادهای استقبال درنظر گرفته ایم. مشکلی که داریم این است که زوار خارجی از سوی عراق در مرز شلمچه پذیرفته نمی شوند و در حال هماهنگی هستیم که زوار خارجی بتوانند از این مرز نیز عبور کنند.

وی با بیان اینکه برآورد می شود تعداد زوار اربعین به دلیل لغو روادید افزایش پیدا کند اظهار داشت: امسال برآورد می شود شمار زائران ایرانی که در مراسم اربعین شرکت می کنند از دو میلیون و هشتصد هزار زائر بالاتر خواهد رفت و اگر زوار همکاری نکنند ممکن است به دلیل زیرساخت ها و امکانات موجود در عراق ممکن است در بخش حمل و نقل، تغذیه و خدمات بهداشتی درمانی در مقاطعی با خلل مواجه شویم.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور همچنین گفت: از 12 هزار دستگاه اتوبوس کشور 75 درصد اتوبوس ها یعنی 9 هزار دستگاه به اربعین اختصاص داده شده است. 2500 اتوبوس شهرداری هم برای حمل نقل زائران درنظر گرفته شده است.

حسین ذوالفقاری با تاکید بر اینکه امکان دارد با ورود و خروج دفعی زوار در ساعاتی حمل و نقل دچار خلل شود ابراز داشت: هموطنانی که برایشان مقدور است برای کمک به حمل و نقل عمومی با وسیله شخصی خود به مرزها سفر کنند. در مرزها نیز پارکینگ ها را افزایش داده ایم و کاپوتاژ اتوبوس ها را کم کرده ایم و فقط برای گروه های خاص که مشکل جسمی دارند کاپوتاژ اختصاص داده شده است.

به گفته ذوالفقاری کاپوتاژ خودروهای شخصی تا پایان مهرماه به عراق ممنوع است، و دلیل این ممنوعیت کمبود جایگاه و گرانی سوخت، نبود زیرساخت، کمبود جاده ها، پارکینگ و معضل ترافیک است که با در نظرگرفتن صلاح زوار ایرانی این تصمیمات را اتخاذ کردیم. البته کاپوتاژ به حمل و نقل زائران کمک می کرد اما دولت عراق با کاپوتاژ بنا به شرایط داخلی خود مخالفت کرد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره تعرفه پارکینگ ها در مرزهای کشور نیز بیان کرد: تعرفه در سال گذشته، روزانه برای هر خودرو 5 هزار تومان بود که امسال نیز همان تعرفه است. البته در شهر مرزی مهران برخی افراد پارکینگ های خود را در اختیار زوار قرار می دهند که با زوار توافق می کنند و قیمت ها طبق تعرفه های ستاد نیست.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور درباره وضعیت امنیتی عراق بیان کرد: ما درباره امنیت عراق سه مرجع داریم که شامل دولت عراق، ستاد اربعین عراق با مسئولیت سفیر ایران در بغداد، و ستاد کل نیروهای مسلح است هر سه مرجع ابراز نگرانی از امنیت زوار را اعلام نکردند. البته ما در این زمینه تاکیداتی داشتیم.

ذوالفقاری با بیان اینکه تعداد زوار در حال افزایش است،گفت: از صبح تا یک ساعت قبل 45 هزار زوار ایرانی از مرز مهران خارج شده اند. در برخی شهرها مانند نجف زوار برای ورود مشکل داشتند که کمیته امنیتی تشکیل شد که مساله حل شد. با این وجود، اگر مراجع سه گانه ما مساله و نگرانی را اعلام کردند ما موضوع را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره وضعیت امنیت عراق نیز گفت: مراجع امنیتی ما تاکنون هیچگونه اظهار نگرانی از این بابت نداشتند. مشکلی اخیرا برای زوار ما در یک مرحله در عراق به وجود آمد که 3 کشته و 30 زخمی برجا گذاشت که همه بیمه بوده اند و دیه این افراد پرداخت شده است. تا این لحظه هم از سوی افراد تروریست در عراق برای زوار ما مشکل خاصی بوجود نیامده است.

وی درباره تاخیر به وجود آمده برای بازگشایی مرز خسروی گفت: مرز خسروی مشکلی نداشت. آنچه موجب توقف فعالیت این مرز شد، از طرف بغداد و برای کنترل های امنیتی بود که امکان تردد را غیرممکن ساخت. در پی رایزنی ها طرف عراقی گفت روز جمعه مرز خسروی را باز می کنیم اما طرف عراقی برای تردد مسیر دیگری را اعلام کرد.

ذوالفقاری ادامه داد: اینکه بازگشایی مرز خسروی طول کشید به خاطر امکان چک و بررسی آن مسیر از سوی نیروهای امنیتی بود. تاکنون 15 هزار نفر از صبح از این مرز عبور کرده اند. قرار شده این مرز از هفت صبح تا پنج عصر فعالیت داشته باشد.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور درباره تامین ارز اربعین نیز گفت: ما برای این موضوع پیگیری هایی از بانک مرکزی داشتیم که ارز زائران تامین شود و کمک به مدیریت سفر کند؛ منتها محدودیت های قانونی وجود داشت و گفته شد، مردم ارزشان را از بازار تامین کنند اما بحث این 100 دلاری که گفته شد به مردم می دهند را با مسئولان مربوط در بانک مرکزی مطرح می کنیم تا مشکل رفع شود.

ذوالفقاری درباره مشکل اینترنت زائران نیز اظهار داشت: هماهنگی لازم برای اتصال اینترنت در نجف و کربلا شده است و دولت عراق قول همکاری داده است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره خدمات بهداشتی و درمانی تصریح کرد: توافقی میان وزارتخانه های بهداشت دو کشور انجام شده است. وزارت بهداشت مسئولیت نظارت بر شرایط بهداشتی در عراق و مسائلی نظیر تغدیه را هم برعهده دارد. چنانچه در مرزها افراد علایم بیماری داشته باشند وزارت بهداشت تدابیر لازم را برای بررسی و کنترل افراد اتخاذ کرده است.

وی به موضوع پاکسازی محیطی مسیر نجف به کربلا اشاره و بیان کرد: هفت هزار داوطلب از شهرداری تهران برای پاکسازی محیطی در مسیر نجف به کربلا، داوطلبانه خدمت رسانی می کنند.

در پایان این نشست از سامانه تردد زائرین اربعین حسینی با حضور حسین ذوالفقاری معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین رونمایی شد. با رونمایی از این سامانه، زوار اربعین از امکان مدیریت برگشت به کشور و بهره مندی و همراهی با کاروان ها برخوردار شوند.