بزرگداشت آیت الله افتخاری در همایش «ستارگان محراب»

تاریخ خبر:
1398/09/12 12:01
نشست ها، همایش ها، گردهمایی.. خبرگزاری شبستان
مراسم بزرگداشت «آیت الله افتخاری»، امام جماعت فقید مسجد صاحب الزمان(عج) در ادامه سلسله همایش های «ستارگان محراب»، ۱۴ آذرماه برگزار می شود.

مراسم بزرگداشت آیت الله «سید جمال الدین افتخاری» در قالب سلسله نشست های ستارگان محراب، پنجشنبه، 14 آذر ماه بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد صاحب الزمان(عج) واقع در بزرگراه شهید نواب صفوی، خیابان کمیل، تقاطع خیابان خوش جنوبی برگزار می شود.

این مراسم با سخنرانی حجت الاسلام «سیدناصرالدین نوری زاده»، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزار می شود.

آیت الله سید جمال الدین افتخاری در سال 1295 هجری شمسی در شهرستان آوج متولد شده و پس از تحصیل در مکتبخانه آن شهرستان، رهسپار حوزه علمیه قم شد؛ ایشان در قم از محضر حضرت آیت الله العظمی بروجردی بهره های فراوانی برد. وی پس از نائل شدن به درجه اجتهاد به دعوت حضرت آیت الله آخوند ملاعلی معصومی همدانی، متولّی حوزه علمیه همدان، عازم این شهر شده و در آن حوزه علمیه مشغول به تدریس می شوند؛ در حوزه علمیه همدان مفاخری همچون حضرات آیات نوری همدانی، محی الدین انواری و شهید دکتر مفتح تحصیل و از کرسی تدریس آیت الله افتخاری نیز استفاده کرده اند.

آیت الله افتخاری در دهه 1330 به تهران عزیمت کرد و در مسجد صاحب الزمان(عج) به عنوان امام جماعت به ارشاد مردم و تبلیغ معارف دینی مشغول شد و در زمینه تفسیر قرآن کریم جلسه ای ویژه ائمه جماعات مساجد غرب تهران راه اندازی کرد.

وی در ایام مبارزه با رژیم منحوس ستمشاهی چندین مرتبه همراه با مردم در راهپیمایی شرکت داشته و پس از قیام مردم در خرداد 1342 به علت نام بردن از حضرت امام خمینی(ره) در سخنرانی هایش چندین بار توسط نیروهای ساواک تهدید شد؛ در دوران دفاع مقدس نیز خدمات ارزنده ای توسط ایشان به نظام مقدس جمهوری اسلامی ارائه شد.

حضور فعال و اقدامات فاخر آیت الله افتخاری در مسجد صاحب الزمان(عج) سبب شد تا این مسجد در زمره مساجد فعال قرار گرفته و برنامه های آن با استقبال چشمگیر مردم مواجه شود، تا جایی که به جهت اقبال گسترده متدینین، با مدیریت ایشان فضای مسجد توسعه یافت.

محبت نسبت به اهل بیت(ع)، امانت داری، احترام به نمازگزاران و سایر اقشار، توجه به صله رحم، دستگیری از مستمندان و پرهیز از دنیاطلبی از جمله سجایای اخلاقی سید جمال الدین افتخاری بود که زبانزد همگان است. آن مرحوم بیش از نیم قرن امامت جماعت مسجد صاحب الزمان(عج) را بر عهده داشته و از سال 1390 به علت کهولت سن و بیماری از حضور در مسجد معذور شد و سرانجام در تیر ماه سال 1397 رحلت کرد.

 یادآور می شود، برگزاری سلسله نشست های «ستارگان محراب» به منظور معرفی چهره های برجسته و مفاخر امامان جماعات مساجد استان تهران و با هدف الگوسازی برای نسل جوان و استحکام و پیوند آنان با روحانیت شیعی از سال های گذشته در دستور کار مرکز رسیدگی به امور مساجد است.

در سال های گذشته و سلسله همایش های ستارگان محراب بزرگداشت آیت الله برهان، آیت الله شیخ محمد حسین زاهد، آیت الله شاه آبادی، آیت الله مهدوی کنی، آیت الله خوانساری، آیت الله خوشوقت، آیت الله شیخ مرتضی زاهد، آیت الله حدیدی، آیت الله فیروز آبادی و آیت الله ایروانی و آیت الله انواری و ملاعلی کنی، آیت الله محمد تقی آملی، سید محمدرضا علوی تهرانی و آیت الله محمود تحریری، آیت الله آشتیانی و … برگزار شده است.