دست اندازی به بیت المال در شرایط بحران گناه کبیره است

تاریخ خبر:
1399/08/22 12:51
مطالب آزاد خبرگزاری شبستان
آیت الله حسن عالمی با بیان اینکه بهترین راه برای شکست کرونا همزبانی و همدلی مردم با یکدیگر است، گفت: دست اندازی به بیت المال در شرایط بحران گناه کبیره است.

آیت الله حسن عالمی  در مورد همگرایی سه قوه در شرایط بحران شیوع کرونا گفت: موضوع کرونا در حقیقت یکی از داهیه های تاریخی است و به تعبیر دیگر از بلایایی است که بالاخره سبب می شود ملت ها و مردم از این بلاها متضرر شوند و به لحاظ مالی و جانی در معرض خطر قرار بگیرند و این چیزی است که در تاریخ بشریت نمونه هایی از آن یاد شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: در گذشته نیز مانند کرونا با نام های مشابه وبا، طاعون و چیزهایی از این قبیل تکرار شده است و در تاریخ ثبت و ضبط شده است. در روایاتی که منصوب به اهل بیت عصمت و طهارت است نیز اشاره شده که اگر چنین بلاهایی به وجود آمد، چگونه باید رفتار و به درگاه الهی پناه برد و برای دفع این بلاها اقدام کرد و از این موارد در منابع تاریخی و حدیثی نمونه هایی وجود دارد.

آیت الله عالمی تصریح کرد: نقل است در شیوع وبا در یکی از روستاها وبا آن قدر شیوع یافت که از یک خانواده تمام اعضای خانواده جان باختند و به تعبیری کلید آن خانه را به پشت بام انداختند و کسی نبود در این خانه را باز کند.

وی گفت: در موضوع کرونا معتقدم بهترین راه همزبانی و همدل شدن مردم است و رفتن به درگاه الهی و از خداوند عالم رفع این بلا را بخواهیم، همان گونه که رهبر انقلاب در سخنرانی خود راجع به مضمون دعای هفتم صحیفه سجادیه اشاره کردند و امام سجاد(ع) در این موارد به این دعا تاکید کردند و دعاهای فراوانی که در کتب ادعیه دیگر در زمان بلایای عام بروز می کنند، نیز سفارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: معتقدم بهترین راه برای شکست این ویروس همدل شدن مردم و رفتن به سوی خداست و این نکته بسیار مهمی است و در مرحله بعد مردم به یکدیگر بی رحمی نکنند. این جفاست در شرایطی که عده زیادی از مردم درآمدهایشان به حداقل می رسد و دیگران از این درآمدهای حداقلی مردم بی رحمانه گرانفروشی می کنند و دارایی مردم را به غارت می برند چه در بازار و چه در جریان کسب تجارت و دلال بازی ها و از این قبیل روابط.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: منحوس تر و پرخطرتر از این موارد جایی است که مسئولان نظام بر مردم بی رحمی کنند و مردم با بی مهری روبرو شوند و از شرایطی که وجود دارد نسبت به اموال عمومی مردم که برای خدمت به مردم باید هزینه شود، از آن سوء استفاده کنند و یا بدمصرفی کرده و به بیت المال دست اندازی کنند؛ اینها مواردی است که نباید انجام شود و اگر در گذشته این رفتارها گناه صغیره بوده است در شرایط فعلی می تواند گناه کبیره باشد.

وی گفت: علاوه بر این افرادی که در رده بالای مسئولیت این نظام هستند، اگر با بی رحمی با مردم برخورد و یا به مردم ترحم نکنند مواخذه آنها در پیشگاه پروردگار عالم قطعا مجازات شدیدتری را در پیش دارد؛ بنابراین همه باید در یک جهت همدل باشند و با همزبانی توان خود را در یک مسیر هدایت کنند تا اینکه هرچه زودتر بتوانند این بلا را از جان مردم دور کرده و خسارت ها را از مال مردم برکنار و سفره مردم را بهتر و پررنگ تر کنند تا مردم بتوانند زندگی عادی و متعارف خود را داشته باشند.