مدیران تقریظ های رهبری را الگو قرار دهند

تاریخ خبر:
1399/08/25 01:53
مطالب آزاد خبرگزاری شبستان
مخدومی با بیان اینکه مربیان جامعه به تقریظ، نگاه انحصاری می کنند، گفت: آنها تصور می کنند این سنت حسنه باید فقط از جانب رهبر معظم انقلاب صورت گیرد.

«رحیم مخدومی» امروز (یکشنبه 25 آبان) در نشست «پیام تقریظ» که در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد، گفت: این جلسه فقط طرح بحث است چون زمان کم است و بحث طولانی. امیدواریم این نشست آغازی برای ادامه این مسیر باشد. تقریظ اتفاقی در دنیای ادبیات است که بسیار اثرگذار بوده و فضای ادبیات را تکان مثبت داده است. تقریظ در ناشر، نویسنده و منتقد اصلی این آثار یک جلب توجه به وجود آورده است. بر این اساس تقریظ ها باید مورد توجه جدی قرار بگیرند.

این نویسنده با بیان اینکه تقریظ سه وجه دارد، عنوان کرد: وجه اول صادرکننده است. در تقریظ هایی که مقام معظم رهبری می نویسند،تقریظ از جانب مقام معظم رهبری صورت می گیرد و صادر کننده ایشان هستند. تقریظ سنت حسنه ای است که می تواند به عنوان الگویی مطرح شود. به عنوان مثال یک مربی ورزشی با توجه به اینکه مخاطبانی دارد، می تواند کتاب معرفی کند و در مورد کتابی نظر بدهد. این مسئله در ترویج کتابخوانی اثرگذار است. همچنان که یک معلم در مدرسه، یک روحانی در مسجد و همچنین یک نماینده مجلس می تواند کتاب معرفی کند و نظری در مورد کتاب بدهد.

وی با اشاره به اینکه کتابخوانی نیاز آحاد بشر است، بیان کرد: نگاه آحاد بشر به این است که مربیان جامعه چه چیزی را توصیه می کنند. متاسفانه مربیان جامعه به تقریظ انحصاری نگاه می کنند. فکر می کنند این سنت حسنه باید از جانب رهبری صورت گیرد. مدیران جامعه به عنوان الگو به تقریظ نگاه نمی کنند. آنها تقریظ را مقصد می بینند نه راه. یکی دیگر از وجوه تقریظ مخاطبان است. مخاطب اصلی تقریظ، پدیدآورنده است. تقریظ نکاتی به پدیدآورنده گوشزد می کند چون تقریظ قابلیت نشر دارد. اصلی ترین مخاطب آن عامه مردم هستند.

نویسنده کتابهایی همچون آنان که رفتند، خواب ها و خاطره ها، هرکسی کار خودش، یک آسمان هیاهو و جنگ پابرهنه اظهار داشت: تقریظ، مخاطب خاص و عام دارد. وقتی همه اقشار از تقریظ برداشت عام می کنند، وظایف ذاتی که اقشار مختلف بر عهده دارند، مغفول می ماند و ما یک سویه جلو می رویم. «حسن حسینی» نقدی در مورد نزار قبانی نوشت. مقام معظم رهبری در مورد نقد حسینی فرمودند« این نقد را که مطالعه می کردم، خواب را از سرم برد. خدا می داند که گریه کردم و گفتم ببین انقلاب چه کرده است».

گفتنی است، بیست وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «دانایی؛ مانایی» از ۲۴ آبان آغاز و تا ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹ ادامه دارد.