حضرت ابوطالب یک الگوی تمام عیار برای مواجهه با جبهه کفر است

تاریخ خبر:
1399/12/02 11:46
نشست ها، همایش ها، گردهمایی.. خبرگزاری حوزه
حضرت ابوطالب مظهر ایمان است در آن شرایط سختی که وجود داشت در بعضی از موارد ناچار بوده مثل اصحاب کهف تقیه کند و ایمان خود را ابراز نمی کرد تا دفاعش از پیامبر(ص ) صرفا جنبه ی دفاع از قوم و خویش جلوه کند.

آیت الله حسینی بوشهری در دیدار با دست اندرکاران برگزاری همایش بین المللی حضرت ابوطالب با اشاره به مظلومیت آن حضرت و جفاهای تاریخی بسیاری که راجع به ایشان وارد شده است اظهار داشت: بزرگترین جفایی که در حق ایشان وارد شده است مسئله ایمان آن حضرت است.

وی تصریح کرد: حمایت حضرت ابوطالب از پیامبر (ص ) تنها از بعد قرابتی و مسئله قوم و خویشی نبوده است، حضرت ابوطالب با عمق جان به پیامبر(ص ) ایمان آورده بود و این را می شود در اشعار خود حضرت ابوطالب به خوبی و برجستگی دید.تعابیر بلند و رسا و محبت حضرت ابوطالب به پیامبر (ص ) و همچنین محبتی که پیامبر(ص) به ابوطالب دارد، نشانه ی ایمان حضرت ابوطالب است، زیرا پیغمبر ( ص) نسبت به کفار اشداء و نسبت به مومنین رحماء است. از این معلول به علت پی می بریم که این محبت پیامبر به ایشان، نشانه ی ایمان ابوطالب است.

رئیس شورایعالی جامعه مدرسین پرداختن به شخصیت حضرت ابوطالب و زدودن غبار مظلومیت از چهره ایشان را لطفی الهی برشمرد و گفت: علمای دینی، شیعیان و حوزه های علمیه همواره دلسوز مظلومیت حضرت ابوطالب بوده اند اما اینکه کار عمیق و همه جانبه ای مثل کار کنگره ابوطالب صورت بگیرد و دیدگاه ها، مقالات و آثار علمای بسیاری به این صورت جمع آوری شود لطفی الهی است.

وی افزود: با برگزاری این کنگره جایگاه مجمع جهانی اهل بیت ارتقا پیدا کرده است و بنظرم این کارها باید استمرار داشته باشد.

امام جمعه قم در بیان توصیه ای به دست اندر کاران همایش حضرت ابوطالب اظهار کرد: اینکه شما از جنبه ایجابی وارد شده اید و سرفصل ها و موضوعاتی را برای ارائه به عنوان کتاب و مقاله سفارش داده اید به تنهایی کفایت نمی کند و باید کتاب ها و مطالبی که با نگاه سلبی نوشته شده است نیز جمع آوری و به شبهات آنها پاسخ داده شود.

دبیر شورایعالی حوزه های علمیه افزود: کتاب ها یی که به صورت سلبی به شخصیت حضرت ابوطالب پرداخته است را در اختیار کسانی که اهل قلم هستند و به تعبیری ملا هستند، قرار دهید تا نسبت به ادعاهایی که در آنها آمده است پاسخ های متقن داده شود. ما نباید تنها به یک بعد بسنده کنیم بلکه باید پاسخ مستندی هم به شبهات و حرف هایی که دیگران وارد کرده اند، داشته باشیم.

آیت الله حسینی بوشهری حضرت ابوطالب را مظهر ایمان خواند و با اشاره به دیگر ابعاد شخصیتی حضرت ابوطالب تصریح کرد: علاوه بر جنبه ایمانی آن حضرت، آن ابعادی که متناسب با شرایط روز جامعه ی ماست مثل بعد مقاومت، مسائل سیاسی و مسائل اقتصادی، حضرت ابوطالب در این موضوعات یک الگوی تمام عیار برای انقلاب امروز ما و برای جبهه ی مقاومت است.سه سال محاصره در شعب ابیطالب در حقیقت حرکتی شبیه انقلاب ما در مقابل دشمنان است. در این بعد که ایشان سه سال در کنار پیامبر(ص) در شعب ابی طالب بود ، مقاومت او الگویی برای انقلاب و مردم ماست که این چنین در مقابل کفر مقاومت کردند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم افزود: حضرت ابوطالب مظهر ایمان است در آن شرایط سختی که وجود داشت در بعضی از موارد ناچار بوده مثل اصحاب کهف تقیه کند و ایمان خود را ابراز نمی کرد تا دفاعش از پیامبر(ص ) صرفا جنبه ی دفاع از قوم و خویش جلوه کند.

آیت الله حسینی بوشهری بر استمرار برنامه های دبیرخانه همایش حضرت ابوطالب تاکید کرد و گفت:کار دبیرخانه باید استمرار داشته باشد و به یک همایش ختم نشود. شما یک دریچه ای را باز کرده اید و می توانید علمای دیگری را شناسایی کنید خود این برنامه شما بخصوص در قالب بین المللی یک نهضتی ایجاد خواهد کرد و بعداز آن شما خواهید دید که اقبال و استقبال فراوانی شده است فلذا باید این حرکت استمرار داشته باشد.

رئیس شورایعالی جامعه مدرسین در پایان ضمن تقدیر از دست اندرکاران همایش حضرت ابوطالب افزود: ما یک چهره برجسته دیگر هم داریم که این سال ها بناست غبار مظلومیت از چهره ش زدوده شود و آن حضرت خدیجه سلام الله علیها است.پرداختن به شخصیت های برجسته ای چون حضرت خدیجه و حضرت ابوطالب خدمت بسیار بزرگی است که خداوند اجر و مزدش را خواهد داد.

 در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین احمدی تبار با ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده جهت برگزاری همایش بین المللی حضرت ابوطالب، به روند جمع آوری مقالات و آثار علمای جهان اسلام اشاره کرد و گفت: ارتباطاتی با علما هند، پاکستان و علما عربی گرفته شد و از صوفی های آفریقا و یک سری از علما سنی سلفی و از جاهایی مثل الازهر نیز مقالات خیلی خوبی جمع آوری شده است.

وی افزود: حدود 30 نشست علمی نیز داشته ایم که عمده آنها در دانشگاه های استان تهران برگزار شد. در دانشگاه اصفهان، دانشگاه اراک، دانشگاه فردوسی مشهد همچنین در حوزه علمیه نیز در رابطه با حضرت ابوطالب نشست هایی را برگزار کرده ایم.