ویژه نامه شب قدر در پایگاه حوزه نت به روز شد

تاریخ خبر:
1400/02/13 11:08
تازه های علمی ، پژوهشی ، نشر خبرگزاری نورسافت؛
نکاتی دربارۀ شب قدر، دعایی که سرنوشت را تغییر خواهد داد، آداب و احکام شبهای قدر، اعمال مشترکه شب های قدر و. .. را در ویژه نامه شب های قدر بخوانید
همزمان با فرارسیدن لیالی قدر، به همت محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور)،ویژه نامه شب قدر در پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت با ارائه 100 مطلب مفید و ارزشمند در رابطه با این شب های معنوی، به روز شد.

گفتنی است این ویژه نامه الکترونیکی در قالب 11 سرفصل زیر تهیه شده است:

1. حقیقت شب قدر

2.فضیلت شب قدر

3.نزول قرآن در شب قدر

4.شب قدر و اهل بیت علیهم السلام

5.شب قدر در سخن و سیره معصومین علیهم السلام

6.شب قدر در سخن و سیره بزرگان

7.ادب بندگی

8.اعمال شب قدر

9. رشحاتی از قلم

10. در ترنم شعر

11. نگارخانه شامل فیلم و صوت

در بخشی از این ویژه نامه می خوانیم: شنیده ایم که تقدیر یک ساله در چنین شبی رقم می خورد. گفته اند برخی از بندگان خالص خدا در چنین شبی به چه برکات و فضائل و جوائزی نائل شده اند و هر چه بیشتر گفته اند و شنیده ایم و خوانده ایم، این پرسش در نهانخانه ذهن ما بیشتر روییده است که به راستی راز تفاوت دریافت ها در ماه مبارک رمضان و به ویژه در شب قدر و شب عید فطر چیست؟

آیا خداوند به شماری از بندگان خویش نظری خاص و اعطایی مخصوص دارد؟ آیا میزان تلاش افراد و تعداد رکعات نماز و اذکار گفته شده یا میزان انفاق و اطعام و مانند آن و یا... و یا...

آیا این ها است که حد و اندازه دریافت ما را از فیض و لطف و عنایت حق تعالی تعیین می کند؟! بی تردید نمی توان این گونه امور را به کلی بی تأثیر دانست؛ اما آنچه در آموزه های اهل بیت علی به عنوان یک کلید بزرگ و فوق العاده مهم بدان اشاره شده است، چیز دیگری است.

از امیرالمؤمنین علیه السلام چنین نقل شده است:

«عَلَی قَدرِ النِّیه تَکُونُ مِنَ اللهِ العَطیه؛ عطیه و بخشش خداوند به اندازه نیت انسان ها است.»

معنای این سخن از این جهت روشن است که آدمیان به تناسب نیت های گوناگون و رنگارنگ خود، به گونه ای متفاوت از هدایا و عطایای حضرت حق بهره می برند. اگر نیت انسان ها را ظرف وجود آن ها بدانیم، در حقیقت، اختلاف نیت ها است که اختلاف ظرف ها و ظرفیت ها را در پی دارد.