فراخوان جشنواره نقالان غدیر ویژه کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

تاریخ خبر:
1400/05/02 12:57
نشست ها، همایش ها، گردهمایی.. خبرگزاری مهر
در آستانه عید ولایت، فراخوان جشنواره «نقالان غدیر» ویژه کودکان و نوجوانان با محوریت واقعه غدیر خم همراه با آموزش نقالی در فضای مجازی برگزار می شود.

 مرضیه خسروی بروجنی دبیر اجرایی جشنواره نقالان غدیر و رئیس فرهنگسرای اخلاق، بیان واقعه غدیر خم و معرفت شناسی سیرۀ زندگانی حضرت علی (ع) و استفاده از هنر اصیل و کهن نقالی در تبیین و ترویج فرهنگ اسلامی و علوی و همچنین ایجاد انگیزه و پرورش نقالان کودک و نوجوان را از جمله اهداف این جشنواره نقالان غدیر برشمرد و اظهار داشت: با توجه به محدودیت های مربوط به شیوع ویروس کرونا، این جشنواره در فضای مجازی برگزار می شود.

وی در خصوص نحوه اجرای جشنواره افزود: دختران و پسران کودک رده سنی ۷ تا ۱۱ ساله و نوجوانان رده سنی ۱۲ تا ۱۸ ساله می توانند تا هفتم مرداد ماه سالجاری و همزمان با روز عید غدیر خم، ویدیویی از اجرای نقالی خود از واقعه غدیر خم را به آدرسی که در سایت فرهنگسرا اعلام شده رجوع و ارسال نمایند تا در صفحه مجازی «امیدهای فردا» به نشانی @omidhayefarda منتشر گردد و یا اجرای نقالی خود را در فضای مجازی منتشر و صفحه «امیدهای فردا» را منشن یا تگ نمایند.

خسروی بروجنی ادامه داد: جهت آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان با هنر نقالی، بسته آموزشی شامل مباحثی پیرامون تاریخچۀ نقالی، آداب مجلس و شیوه های رسیدن به نقش، آداب مجلس و تحلیل شخصیت در قالب ویدئو کلیپ هایی با حضور حسین طاهری و همچنین نمونه اجرای نقالی واقعه غدیر خم توسط هنرمندانی از جمله محمد رضا معجونی، فهیمه باروتچی و محمدعلی جلیلی نیز تهیه و تدوین و برای بهره مندی علاقمندان کودک و نوجوان در صفحه مجازی امیدهای فردا بارگذاری شده است.

دبیر اجرایی جشنواره نقالان غدیر، تسلّط بر متن داستان، احاطه بر موضوع، قدرت بیان، صحّت اجرا و میزان ارتباط با مخاطب را از جمله شاخصه های داوری عنوان کرد که در صورت داشتن ملزومات اجرای نقالی مثل لباس و عصاء، امتیاز ویژه ای خواهد داشت.

رئیس فرهنگسرای اخلاق همچنین افزود: در هر رده سنی، از بین ویدئوهای ارسالی، براساس شاخصه های داوری توسط هیات داوران، پنج نفر انتخاب و به ترتیب جوایز ۳۵، ۳۰، ۲۵، ۲۰، ۱۵ میلیون ریالی همراه با لوح تقدیر دریافت می کنند و به سه نفری هم که ویدئویی اجرای نقالی آنها در صفحه مجازی «امیدهای فردا»، بیشترین پسند مردمی را کسب نماید، جوایز ویژه ای تعلّق خواهد گرفت.

دبیرخانه جشنواره نقالان غدیر در خیابان پیروزی، خیابان شکوفه، خیابان شهید کاظمی، جنب بوستان گلزار در فرهنگسرای اخلاق واقع است.