حفظ سلامت مردم منافاتی با عزاداری و تعظیم شعائر ندارد

تاریخ خبر:
1400/05/14 02:07
نشست ها، همایش ها، گردهمایی.. به گزارش خبرنگار مهر،
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تأکید بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی در مراسم های عزاداری و حفظ سلامت عزاداران حسینی، گفت: حفظ سلامت مردم منافاتی با عزاداری و تعظیم شعائر ندارد.
همایش مجازی «محرم»، با حضور ۱۰ هزار نفر از روحانیون شبکه امامان محلات و مبلغان شاخص در مراکز استان ها و ۴۰۰ شهرستان، سراسر کشور، با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی و بنیاد هدایت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تقدیر از مجاهدت های مبلغان و شبکه امامت در گره گشایی از مشکلات مردم و خدمت رسانی در عرصه های مختلف اجتماعی، اظهار داشت: نمونه ای از اجتماع مؤمنانه طلاب، مهرواره پربرکت محله همدل بود که به همت شما عزیزان اتفاق افتاد و توانستید مردم را به پای حل مسئله های محله خود بیاورند.

وی مهرواره محله همدل را کار بسیار ارزنده ای دانست و گفت: کسانی که در حوزه مدیریت کار کرده اند، می دانند که یکی از سخت ترین کارها در جوامع انسانی این است که اراده های مردمی را تجمیع کرده و به هم پیوند بزنند تا به حرکت های مردمی در عرصه های مختلف بینجامد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی محرم را قله کارکرد مذهبی و تعظیم شعائر اسلامی خواند و بیان داشت: دایره وسیع تری از دست رسی به مخاطب در دهه محرم برای ما رقم می خورد. توقع طبیعی مردم این است که در این ماه مجال استفاده از مراسم های عزاداری برای آنها فراهم شود.

باید در مراسم های عزاداری مراقب سلامت مردم باشیم

حجت الاسلام محمد قمی با تأکید بر اینکه باید در مراسم های مراقب سلامت مردم باشیم، گفت: این جزو مسئله های ضروری و اجتناب ناپذیر است اما این منافاتی ندارد با اینکه می خواهیم عزاداری بشود و تعظیم شعائر داشته باشیم. ما دنبال آن هستیم که بهتر از سال های قبل این کار را انجام بدهیم از فضاسازی محله و منطقه گرفته تا خود برنامه هایی که اجرا می شود.

وی افزود: ما از تعظیم شعائر کوتاه نمی آییم؛ این هویت ما است. تعظیم شعائر باید از سوی مردم انجام بشود اما اگر علما از این حرکت حمایت نکنند حتماً خسارت خواهیم دید. مراسم های محرم را مردم برگزار می کنند ولی ما خادمی هستیم که باید برگزاری این مراسم های را تسهیل کنیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: هر اندازه که بتوانیم باید کاری کنیم که حال و هوای شهر و محله ما امام حسینی شود؛ تعظیم شعائر عهد مؤمنانه جمعی بین ما است و امسال این مهم بهتر از سال های گذشته انجام خواهد شد.

حجت الاسلام محمد قمی با اشاره به آیه «وَ مَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَی الْقُلُوب» گفت: همانطور که می دانید دشمن ایمان مردم را مورد هدف قرار داده است و ایمان مردم با تعظیم شعائر تقویت می شود.

وی با بیان اینکه تحکیم رابطه مردم، مسجد و امام در محرم بهتر اتفاق می افتد، ابراز داشت: گاهی ممکن است پیام ما از طریق شعری که برای مداح آماده شده است به مخاطب منتقل شود، گاهی از طریق پرچمی که در محل برگزاری مراسم نصب شده، این اتفاق می افتد.

تحکیم بنیان خانواده؛ ضرورت امروز جامعه

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در تبیین معارف اسلامی اولویت بندی و توجه به ضروریات امروزی جامعه را بسیار مهم دانست و گفت: آنچه که نهضت و انقلاب به آن نیاز دارد را باید به صورت هنرمندانه برای مردم تبیین کرده و به آنها بپردازیم. امروز رهبر معظم انقلاب بر مسئله خانواده تأکید ویژه دارند و می فرمایند دشمنان اسلام می خواهند بنیان خانواده را مضمحل کند؛ بنابراین پرداختن به این موضوع حتماً یکی از وظایف ما است.

حجت الاسلام محمد قمی مسئله جمعیت را ضرورت راهبردی نهضت در شرایط فعلی برشمرد و خاطرنشان کرد: این ضرورت ها را باید به نیاز محله و منطقه خود پیوند بزنید.

وی بیان داشت: ما نسل به نسل در پناه سیدالشهدا (ع) رشد کرده و بزرگ شده ایم و به تعبیر شهید سلیمانی ملت امام حسینیم؛ بنابراین می خواهیم امتداد این حرکت را در خانواده های پر برکت داشته باشیم.

گسترش فعالیت های شبکه امامت در شهرها و روستاها اتفاق بسیار بابرکتی است

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی امتداد یافتن شبکه امامت در شهرها و روستاها را اتفاق با برکتی دانست و گفت: الحمدلله شما در کار خود موفق هستید و ما داریم با دقت فعالیت های شما را ارزیابی می کنیم و می بینیم که کارهای شما بسیار مؤثر است.

حجت الاسلام محمد قمی ادامه داد: اگر اجتماع مؤمنانه ما طلبه ها بر تعظیم شعائر تعلق بگیرد و در محلات و روستاها این مسئولیت را برعهده بگیریم، بستر تبیین ضروری ترین معارف امروز نهضت فراهم خواهد شد.