امام حسین علیه السلام و عاشورا در آینه محصولات مرکز نور

تاریخ خبر:
1400/05/24 03:16
تازه های علمی ، پژوهشی ، نشر نور سافت
مروری بر مهمترین محصولات نور مرتبط با امام حسین علیه السلام و عاشورا به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام

شروع ایام عزای حسینی با شیوع موج پنجم کرونا مواجه شده است و مجالس ذکر و معرفت اندوزی با رعایت پروتکلهای بهداشتی برگزار می گردد. فضای مجازی فرصتی فراهم آورده تا با رعایت موازین بهداشتی، بتوان معرفت و آگاهی خود را از قیام سید و سرور شهیدان افزون نماییم.

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) بر خود وظیفه می داند که ضمن عرض تعزیت و تسلیت به همه محبان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، جهت افزایش معرفت و دانایی پیرامون حادثه کربلا، شخصیت سید الشهداء علیه السلام و یاران آن حضرت، پاسخگویی به سئوالات و شبهات، آشنایی با وقایع تاریخی قبل و بعد از عاشورا و... .. به معرفی کتابخانه های دیجیتالی نور در زمینه امام حسین علیه السلام و حادثه کربلا اقدام نماید. در ادامه مروری خواهیم داشت به مهمترین محصولات نور در این موضوع:

بخش اول - پایگاه های اینترنتی نور

1. پایگاه کتابخانه دیجیتال نور (www.noorlib.ir)

این پایگاه یکی از بزرگترین کتابخانه های دیجیتالی محسوب میشود که بیش از 70 هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف علوم اسلامی و انسانی ارائه میکند. محیط نورلایب به تازگی بروز شده و نسخه آزمایشی آن برای استفاده و دریافت نظرات و پیشنهادات در دسترس کاربران قرار گرفته است.

به مناسبت ایام عزای حسینی، کتابخانه مناسبتی ویژه محرم در این پایگاه تدارک دیده شده که 350 عنوان کتاب در موضوع قیام عاشورا در اختیار کاربران قرار داده است. تنوع کتاب ها به گونه ای است که کاربران و علاقمندان بتوانند در ابعاد و زوایای مختلف از قیام عاشوراء به مطالعه و تحقیق بپردازند.

2. پایگاه مجلات تخصصی نور (www.noormags.ir)

در پایگاه مجلات تخصصی نور (نورمگز) که بیش از یک میلیون و سیصد هزار مقاله در موضوعات مختلف علوم اسلامی و انسانی در اختیار دارد، کاربر علاقمند می تواند با جستجوی ساده و پیشرفتۀ کلیدواژه های مناسب، مانند: حسین، زینب، شهادت، قیام، کربلا، محرم، عاشورا و...، به هزاران مقاله علمی پژوهشی و یا علمی ترویجی درباره امام حسین علیه السلام و قیام کربلا دسترسی پیدا کند. (آموزش روش جستجو در رابطه با محرم در نورمگز)

3. پایگاه حوزه نت (hawzah.net)

این پایگاه از با سابقه ترین و پیشگامان در موضوع تبلیغ و ترویج معارف اسلامی در کشور است و مطالب کاربردی و دسته بندی شده را به مخاطب ارائه می دهد. مرور و مطالعه این پایگاه را به شما توصیه می کنیم. از سال قبل (با شروع شیوع بیماری کرونا در کشور) به مناسبت عزای سید الشهداء (حسینیه مجازی) راه اندازی شده و برای هر روز از دهه محرم مطالب ارزشمندی ارائه می شود. همچنین ویژه نامه مداحی و عزاداری، بایدها و نبایدها را هم از دست ندهید. در این ویژه نامه مطالب مهم و ارزشمندی درباره هیئت، عزاداری و مداحی در اخیتار خواهید داشت.

3. پایگاه جامع قرآنی (quran.inoor.ir)

واقعه عاشورا با قرآن کریم پیوندی خاص و ویژه دارد. اینکه سر مطهر سید الشهداء بر بلندای نیزه، آیات قرآن را تلاوت می فرماید نشان از عمق این پیوند و ارتباط نزدیک دارد. برای استفاده بهتر از مطالب پیرامون آیات قرآن کریم، می توانید از پایگاه جامع قرآنی بهره ببرید. در بخش (اعلام) از این پایگاه با جستجوی نام مبارک (حسین بن علی) می توانید به 23 آیه پیرامون حضرت برسید. ( آموزش روش جستجو در اعلام پایگاه جامع قرآنی)

4. پایگاه جامع احادیث (hadith.inoor.ir)

در اختیار داشتن مجموعه احادیث و روایات سید الشهداء علیه السلام بلکه تمامی حضرات معصومین علیهم السلام، یکی از امکاناتی است که پایگاه جامع احادیث در اختیار کاربران قرار می دهد. همچنین با انتخاب یکی روایت می توانید پرونده جامعی از اطلاعات روایت (مانند ترجمه، شرح، منابع، احادیث مرتبط، اطلاعات سند و... ) را مشاهده نمایید. (آموزش نحوه دسترسی به مجموعه روایات معصوم مورد نظر در پایگاه جامع الاحادیث)

بخش دوم – نرم افزارهای کتابخانه ای نور

 ۱. نرم افزار مقتل الحسین علیه السلام: یکی از کاملترین کتابخانه های دیجیتالی در موضوع قیام سید الشهداء است که علاوه بر ارائه کتابخاته ای جامع، نگارخانه و محتواهای چند رسانه ای نیز به کاربر ارائه کرده است. برخی از این محتواها شامل مداحی، سخنرانی، زیارت نامه و مقتل خوانی می باشند.

 ۱. نرم افزار سیره معصومان علیهم السلام: بزرگترین دانشنامه تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام است که در دسته بندی های متنوع و بدیع، اطلاعات کتابهای تاریخی را به کاربران ارائه کرده است. می توان ادعا کرد که یکی از کاملترین منابع تاریخ اهل بیت را با این نرم افزار در اختیار خواهید داشت.

 ۱. نرم افزار عشق و عطش: کتاب لهوف اثر ماندگار عالم گرانقدر سید بن طاووس، از منابع متقن و مورد اقبال بزرگان شیعه بوده و همواره مورد توجه عاشورا پژوهان قرار گرفته است. این کتاب به بیان وقایع و حوادث قیام سید الشهدا علیه السلام پرداخته است. نرم افزار (عشق و عطش) به گویا کردن کتابی به همین نام که به قلم آقای امید آرام بر اساس لهوف سید ابن طاووس نگاشته شده، پرداخته است. این نرم افزار با صدای برخی از بهترین گویندگان کشور، متن کتاب را به صورت گویا و صوتی ارائه نموده است.

 ۱. نرم افزار عقیله: در این نرم افزار آثار مدرسه علمیه حضرت زینب(سلام الله علیها) واقع در مشهد مقدّس در موضوع عقیله بنی هاشم، حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) ساماندهی و تولید شده است. این کتابخانه الکترونیکی، متن کامل کتاب (حضرت زینب سلام الله علیها، الگوی اندیشه ورزی و مسئولیت پذیری) و نیز مجموعه مقالات و پایان نامه های مربوط به عقیله بنی هاشم را ارائه نموده است. آثار یادشده، به زبان فارسی و در موضوع: زندگانی، اندیشه و سیره حضرت زینب(سلام الله علیها) می باشند. نگارخانه ای از تصاویر و صوت مداحی در موضوع ولادت یا شهادت حضرت زینب(سلام الله علیها) نیز از دیگر محتواهای این نرم افزار محسوب میشود.

 ۱. نرم افزار نورالسیره نسخه 2: کتابخانه ای دیجیتال در موضوع تاریخ عمومی اسلام که البته در مورد وقایع عاشورا و قیام سید الشهداء هم می توان در آن به محتواهای ارزشمندی دست یافت. در این کتابخانه علاوه بر ارائه کتابهای مرجع در تاریخ اسلام، به فهرستی از 76 موضوع مهم تاریخی که غابلا مورد مراجعه یا جستجوی محققان قرار میگیرد، دسترسی خواهید داشت. هفت کتاب مرجه تاریخی به صورت دستی بررسی و این موضوعات در آنها گلچین شده است. به این ترتیب یافتن یک موضوع در این نرم افزار بسیار آسان شده است. فهرست گروه ها و فرمت ها عبارتند از:

1 - آیات قرآنی: آیات، شأن نزول (فرمت های 1 و 2)

2 - مفاهیم: آداب و سنن، مفاهیم اخلاقی، مفاهیم اقتصادی، مفاهیم تمدنی، مفاهیم خانواده، علوم غریبه، مفاهیم دینی، مفاهیم سیاسی، مفاهیم فرهنگی، مفاهیم فقهی، مفاهیم قضایی، مفاهیم نظامی، مفاهیم تاریخی، مفاهیم رجالی، مفاهیم اداری، سمبل ها، لباس ها، مشاغل (فرمت های 3 تا 20)

3 - نام ها: اشخاص، لقب و نسب، تراجم، اشیا، راویان، شاعران، موقعیت قبائل، رؤسای قبائل، رؤسای گروه ها، نسبت دودمانی، کارگزاران، فقها، کتاب ها، مؤلفان، شهدا، اسناد(فرمت های 21 تا 36)

4 - جغرافیا: اماکن، جغرافی (فرمت های 38 و 39)

5 - زمان ها: تقویم هفته، تقویم تاریخ، تولد و وفات (فرمت های 40 تا 42)

6 - تشکل ها: فرقه ها، قبائل، گروه ها، وفود(فرمت های 43 تا 46)

7 - رویدادها: جنگ ها، فتوحات، قیام ها، مغازی، وقایع (فرمت های 47 تا 51)

8 - نصوص: حدیث معصوم، خطبه معصوم، نامه معصوم، آثار، خطبه ها، نامه ها، دعاها، پیمان ها، پیش گویی ها، وصیت ها (فرمت های 52 تا 61)

9 - ادبیات: اشعار، امثال، الفاظ فارسی، رجزها، ادبی، حکایات، مرثیه ها(فرمت های 63 تا 69)

10 - موضوعات دیگر: آمار، اوایل، خواب ها، علوم طبیعی، قیافه ها، عذاب ها، حیوانات، عنوان ها(فرمت های 70 تا 77)

بخش سوم – نرم افزارهای تلفن همراه (Android)

 ۱. زندگانی چهارده معصوم علیهم السلام

 ۲. فضائل پنج تن (ع) در صحاح ششگانه اهل سنت

 ۳. ادعیه و زیارات عتبات عالیات

 ۴. آداب سفر و زیارت عتبات عالیات