تغییر و جابه جایی ۵۴ درصدی ائمه جمعه با ملاک ارزیابی عملکرد

تاریخ خبر:
1400/06/22 02:12
مطالب آزاد خبرگزاری فارس
معاون سازماندهی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: مسأله محوری و حرکت به سمت برنامه، مبنای تغییر و جابه جایی ائمه جمعه است و ۵۴ درصد این تغییرات و جابه جایی ها با ملاک جوانی و بومی گزینی اتفاق افتاده است.

حجت الاسلام علی نوری ، ۸۹۱ امام جمعه در ۴۱۹ شهرستان و ۴۷۲ شهر، بخش و دهستان فعالیت می کنند که طی سه سال و نیم گذشته، ۲۱۶ تن از آنان به دلیل بازنشستگی، درگذشت، استعفا یا کنار گذاشتن از مسؤولیت، این موقعیت را به کلی ترک کرده اند.

وی افزود: همچنین ۲۹۱ مورد جابه جایی بین امامان جمعه صورت گرفته و ۱۹۳ امام جدید و جوان در این مدت مشغول به کار شده اند که ۶۱ درصد از آن ها بر اساس مؤلفه «بومی گزینی» در جایگاه امام جمعه قرار گرفته اند و این تغییر و جابه جایی حدود ۵۴ درصد از تغییرات سه و نیم سال گذشته را شکل می دهد؛ به گونه ای که هم اکنون، معدل سنی ائمه جمعه سراسر کشور به ۴۹ سال نزدیک شده است.

حجت الاسلام نوری همچنین گفت: شورای سیاستگذاری ائمه جمعه یک جمع ۸ نفره است که در مدت حدود یک هزار و ۲۵۰ روز گذشته ۱۱۶۴ مصوبه داشته تا جایگاه امام جمعه را به سمت مسأله محوری و برنامه داری سوق دهد. امامان جمعه باید مسائل شهر خودشان را مطابق برنامه ارائه شده در یک سامانه اختصاصی ثبت و عرضه کنند که در همین زمینه ۱۳ هزار و ۸۰۰ مسأله در این سامانه به ثبت رسیده و ۹۰ درصد ائمه جمعه، مسائل و مشکلات شهر و منطقه خود را در آن درج کرده اند. آن ها همچنین وظیفه دارند علاوه بر ثبت مسائل، اقدامات خودشان را هم در همان سامانه به ثبت برسانند.

وی در پایان اظهار داشت: محاسبه عملکرد و همچنین گزارش های میدانی ستاد ائمه جمعه از مردم، دستگاه ها و تشکل های مردم نهاد و در نهایت حضور امامان جمعه در شهر و محل امامت و نیز در دسترس بودن او برای اهالی منطقه از ملاک های تغییر و جابه جایی آنان طی سه گذشته بوده است.