نرم افزار مجموعه آثار موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث رونمایی شد

تاریخ خبر:
1400/06/25 01:56
تازه های علمی ، پژوهشی ، نشر نورسافت
آیت الله محمدی ری شهری: تشکر می کنم از مرکز نور که از ابتدا همکار ما بودند و امیدواریم تولید و عرضه این نرم افزار مورد رضایت صاحب حقیقی آن حضرت حجت بن الحسن علیهما السلام قرار گیرد.

طی مراسمی در ساختمان مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، از نرم افزار مجموعه آثار این مؤسسه رونمایی شد.

این مراسم به صورت مجازی و با شرکت تعداد محدودی از میهمانان، برگزار گردید. در این مراسم که با حضور حضرت آیت الله محمدی ری شهری، ریاست مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث برگزار شد، ابتدا حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا برنجکار، قائم مقام مؤسسه دارالحدیث ضمن خوشامد گویی به توضیح نرم افزار مجموعه آثار مؤسسه پرداختند.

ایشان در ادامه سخنان خود افزودند: نسخه اول این نرم افزار با همکاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در سال 1393 با نام (حدیث اهل بیت علیهم السلام) با 147 عنوان در 315 جلد کتاب از آثار مؤسسه دارالحدیث تولید شده و مورد استقبال کاربران و جامعه علمی قرار گرفت.

نسخه اول نرم افزار فقط به ارائه آثار پژوهشگاه قرآن و حدیث که تا سال 1391 منتشر شده بود، اختصاص یافته و دیگر آثار مؤسسه در آن آورده نشد. اما نسخه جدید این نرم افزار شامل 285 عنوان در 546 جلد است که هم کتاب های پژوهشگاه قرآن و حدیث را تا سال 1397 پوشش می دهد و هم کتاب های کنگره ها و همایش ها مؤسسه را ارائه کرده، که با عنوان (مجموعه آثار مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث) تولید و عرضه شده است.

حجت الاسلام برنجکار با اشاره به اینکه مؤسسه دارالحدیث با همکاری دیگر مؤسسات تحقیقاتی و پژوهشی، آثار مشترکی را تولید و چاپ کرده، به این نکته تصریح کردند که این آثار در نرم افزار آورده نشده، چرا که حق مالکیت آن منحصر به مؤسسه دارالحدیث نیست.

قائم مقام مؤسسه دارالحدیث در پایان سخنان خود ضمن تشکر از آیت الله محمدی ری شهری که هم بانی مؤسسه دارالحدیث و هم حامی و پشتیبان محکمی برای فعالیت های علمی محسوب می شوند، از همکاری صمیمانه و تعامل نزدیک مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نیز تقدیر و تشکر داشتند.

سخنران بعدی این مراسم حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد حسین بهرامی، ریاست مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بودند. ایشان در ابتدای سخن با تشکر از همکاری ویژه ای که مؤسسه دارالحدیث با مرکز برای تولید و عرضه این نرم افزار داشتند، عرضه نرم افزار مجموعه آثار مؤسسه دارالحدیث را کاری ارزشمند و مفید برای جامعه علمی دانستند.

حجت الاسلام بهرامی گفتند: عدم عرضه دیجیتال آثار و منابع پژوهشی به نوعی محصور کردن دانش محسوب می شود و طیف وسیعی از مخاطبان را از دسترسی به آنها محروم می کند. خوشبختانه مؤسسه دارالحدیث و شخص آیت الله محمدی ری شهری از ابتدا عنایت ویژه ای به عرضه دیجیتالی آثار داشتند که این نرم افزار گواه بر اراده جدی در این زمینه است.

رئیس مرکز نور در ادامه به چشم انداز محصولات قرآنی و حدیثی پرداختند و گفتند: دو محصول فناورانه در حال انجام داریم که امیدواریم در پایان سال 1400 بتوانیم خبر نهایی شدن و عرضه آن را به جامعه علمی قرآن و حدیث، و عموم کاربران ارائه نماییم. اول نرم افزار احادیث فریقین که کتابخانه ای دیجیتال شامل منابع مرجع و مهم حدیثی شیعه و سنی است. دوم پایگاه دانشنامه حدیث که در بستر اینترنت کار شده و برای اولین بار به ارائه اطلاعات متنوع پیرامون هر حدیث در منابع روایی می پردازد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر بهرامی در پایان سخنان خود از تمامی مؤسسات، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی صمیمانه درخواست کردند که مرکز نور را یاور و همکار خود در زمینه عرضه فناورانه محصولات و منابعشان بدانند، تا توسعه و نشر علم با سرعت و کیفیت بیشتری صورت گیرد.

در پایان جلسه حضرت آیت الله محمدی ری شهری با تشکر از همه خادمان اهل بیت علیهم السلام گفتند: تشکر می کنم از مرکز نور که از ابتدا همکار ما بودند و امیدواریم تولید و عرضه این نرم افزار مورد رضایت صاحب حقیقی آن حضرت حجت بن الحسن علیهما السلام قرار گیرد.