لزوم توجه به اهمیت جایگاه مرجعیت

تاریخ خبر:
1401/03/19 02:20
مطالب آزاد خبرگزاری رسا
حضرت آیت الله جوادی گفت: انقلاب ایران به دست یک مرجع انجام شد و مردم جز به فتوای مرجعیت حاضر نیستند از خون خود بگذرند لذا باید قدر جایگاه مرجعیت را بدانیم.
حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار جمعی از طلاب و اساتید حوزه علمیه نجف ضمن گرامیداشت دهه کرامت اظهار داشت: قرآن، کریم است و انسانهای کریم می توانند به معانی بلند آن دست پیدا کنند. اگر قرآن بر قلب پیامبر صلوات الله علیه نازل شد به این علت بود که ایشان دارای کرامت بود. کرامت یک مقام مختص انبیا نیست بلکه ما نیز در حد خودمان می توانیم به آن برسیم.

وی مفاهیم قرآن را فراتر از درک بشر دانست و اذعان کرد: برخی از معانی قرآن برای همه قابل فهم است اما برخی از معانی و مفاهیم آن فراتر از درک بشر هستند. حتی همان مفاهیم قابل فهم قرآن را هم اگر می توانیم بفهمیم به این علت است که خدا ظرفیت آموختنشان را به ما داد.

استاد برجسته تفسیر قرآن کریم تحقیق را وظیفه طلاب عنوان کرد و اظهار داشت: ما مامور به تحقیق هستیم. قبل از تحقیق نباید سخنی بگوییم یا مطلبی بنویسیم پس لازم است که فقیه و مجتهد شویم. این چیزی است که اهل بیت از ما می خواهند.

حضرت آیت الله جوادی آملی افزود: امروزه شرایط درس خواندن و تحقیق کردن در حوزه قم و نجف فراهم است لذا ما باید مثل شیخ طوسی و آخوند خراسانی شویم. ما باید این را از خدا بخواهیم. دعاهایی مثل شفای مریضان و آمرزش مردگان را همه مردم از خدا طلب می کنند اما ما باید از خدا بخواهیم که به ما توفیق عالم شدن بدهد.

وی با اشاره به جایگاه مرجعیت بیان داشت: جایگاه مرجعیت بسیار مهم است. انقلاب ایران به دست یک مرجع انجام شد و مردم جز به فتوای مرجعیت حاضر نیستند از خون خود بگذرند لذا باید اهمیت جایگاه فقاهت، مرجعیت و علما را بدانیم.

لازم به ذکر است در ابتدای این دیدار سخنگوی این جمع ضمن ابلاغ سلام امام جمعه نجف حجت الاسلام صدرالدین قبانچی به محضر حضرت آیت الله جوادی آملی بر اشتراکات فرهنگی ملت ایران و عراق تاکید کرد و شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را نشانه وحدت این دو ملت دانستند.