بقای جهان اسلام در راهی است که امام خمینی ۴۳سال پیش پیشنهاد کرد

تاریخ خبر:
1401/03/29 04:52
مطالب آزاد خبرگراری مهر
خواجه معین الدین محبوب کوریجه گفت: بقای پاکستان و جهان اسلام در همان راهی است که امام خمینی (ره) ۴۳ سال پیش نشان داد و آن اتحاد امت اسلامی است.

 کنفرانس «اتحاد دنیای اسلام در اندیشه امام خمینی (ره)» با حضور علمای اهل سنت و مشایخ طریقت صوفیه پاکستان در خانه فرهنگ ایران در لاهور برگزار شد. خواجه معین الدین محبوب کوریجه، شیخ طریقت آستانه کوت متهن در این کنفرانس گفت: بقای پاکستان و جهان اسلام در همان راهی است که امام خمینی (ره) ۴۳ سال پیش نشان داد و آن اتحاد امت اسلامی است.

او از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران بابت برگزاری این سمینار تشکر کرد و گفت مراسم امروز یکی از بهترین نمونه گام هایی است که در جهت اتحاد امت اسلامی برداشته می شود.

پیر غلام رسول اویسی نیز در این کنفرانس اشاره کرد: انقلاب در واقع یک فکر و اندیشه است و این فکر و اندیشه از پیامبر گرامی(ص) آغاز و در کربلا توسط امام حسین(ع) تکمیل شد. نظام یزیدی در هر دوره از تاریخ وجود داشت ولی همیشه فکر حسینی مانع رسیدن یزیدیت به اهدافش شد. امام خمینی (ره) نیز جزو شخصیت هایی است که نه تنها فکر حسینی را تبلیغ کرد بلکه با عمل بر فکر حسینی بدون هیچگونه تبعیض مذهبی و نژادی پرچم اسلام را سربلند کرد. اکنون ما نیز وظیفه داریم که در کنار صحبت درباره امام و تقدیر از تلاش های ایشان بر گفته های این مرد بزرگوار عمل کنیم.

علامه افضل حیدری دبیر کل وفاق المدارس شیعه پاکستان امام خمینی(ره) را برترین شخصیت قرن دانست و گفت: امام به مسلمانان یاد داد که چگونه زندگی کنند و پیام امام فقط برای مسلمانان آن زمان نبود بلکه عمل بر گفته های امام باعث سربلندی مسلمانان در هر دوره می شود. مهمترین نصیحت امام برای مسلمانان «شناختن دشمن اسلام» است و امام راه مقابله با دشمن را «اتحاد اسلامی» عنوان می کند. در حال حاضر ما شاهد هستیم که دشمن اسلام بیشتر از هر چیزی از اتحاد مسلمانان می هراسد.

سید محمود غزنوی رئیس کمیته صلح ملی نیز شخصیت بزرگوار امام خمینی(ره) را باعث افتخار امت اسلامی دانست و گفت: در عصر حاضر مردم متعلق به تمامی مکاتب فکری امام خمینی(ره) را نماد انقلاب می دانند.

وی افزود: ما زمانی که برای توسعه روابط با ایران بررسی کردیم که چه مشکلاتی در راه خریدن گاز از کشور همسایه و برادر اسلامی ایران وجود دارد فهمیدیم که قدرت های نامرئی در کشور وجود دارند که اجازه عقد این قرارداد را که به نفع دو کشور هست نمی دهند. ولی ما باید مثل امام خمینی(ره) هیچگاه از تلاش دست برنداریم و زمانی فرا می رسد که خدا تلاش های ما را ثمربخش می سازد.

جعفر روناس وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور نیز در این کنفرانس طی سخنانی گفت: وحدت یکی از موضوعات مهّم جهان اسلام است که دیدگاه های مختلفی درباره آن مطرح شده. تلاش در جهت وحدت اسلامی در سده گذشته از سوی اندیشمندانی همچون سید جمال و محمد عبده و علامه اقبال آغاز شد و تا کنون نیز تلاش های فراوانی برای نیل به این مقصود صورت گرفته است. این میان، امام خمینی(ره) به عنوان یک نظریه پرداز و اندیشمند و به عنوان رهبر انقلاب اسلامی ایران این مسأله و ابعاد گوناگون آن را مدّ نظر قرار داده و گام هایی در راه تحقق وحدت در جوامع اسلامی برداشتند.

وی افزود: از دیدگاه امام(ره) تمام مسلمانان از هر نژاد و قومیتی که باشند و با هر زبانی که سخن بگویند، عزیز و گرامی هستند. مهم این است که آنها مکتب اسلام را پذیرفته و کلمه توحید را شعار خویش قرار داده اند. امام خمینی(ره) جدایی و افتراق را خیانت به اسلام می داند؛ زیرا باعث ایجاد خلل در قدرت اسلام می شود. اسلام ما را به وحدت مأمور کرده است به وحدت کلمه دستور داده است. پس نه تنها باید از تفرقه پرهیز کرد بلکه باید با تفرقه افکنان نیز ستیز کرد. تفرقه افکنان، خائن هستند و خائنین را باید دور کرد.