حجت الاسلام والمسلمین علی کورانی دارفانی را وداع گفت

تاریخ خبر:
1403/02/30 01:26
اخبار اعضای پایگاه خبرگزاری حوزه
حجت الاسلام والمسلمین علی کورانی عاملی یکی از اندیشوران حوزه، پژوهشگر و محقق تاریخ اسلام و بنیانگذار و مدیر مرکز «تحقیقات المعجم الفقهی»است که در سحرگاه امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در قم دارفانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.

 

 استاد علی کورانی ۲۲ نوامبر سال ۱۹۴۴م برابر با ۶ ذو الحجة ۱۳۶۳ق در خانواده ای مذهبی در روستای یاطر یکی از توابع استان صور لبنان به دنیا آمد.

او برادر شیخ حسین کورانی بنیان گذار و عضو فقید شورای رهبری حزب الله در قم بود. پدرش محمدقاسم کورانی که با سید عبدالحسین شرف الدین ارتباط خاصی داشت.

استاد کورانی به تشویق «آیت الله سید عبدالحسین شرف الدین» دروس حوزوی را آغاز کرد و زیر نظر «آیت الله شیخ ابراهیم سلیمان» دروس مقدمات را گذراند.

سال ۱۹۵۸م به نجف اشرف هجرت کرد و دروس مقدمات و سطح را در محضر حضرات آیات «محمدتقی فقیه»، «سید علاء بحرالعلوم»، «شیخ محمدتقی ایروانی»، «سید محمدباقر حکیم» و «سید سعید حکیم» تکمیل کرد. سپس در درس خارج «آیت الله خوئی» و «شهید سید محمدباقر صدر» حاضر شد.

او نماینده آیت الله سید محسن حکیم در شهر الخالص تابع استان دیالی و سپس در سال ۱۹۶۷ نماینده ایشان در کویت و نماینده آیت الله العظمی ابوالقاسم خویی نیز بوده است.

سال ۱۹۷۴م به لبنان بازگشت و به تحقیق و تألیف پرداخت. در همان زمان در فعالیت های اجتماعی همچون «ساخت مسجد» و «بیمارستان» نیز حضور قابل توجهی داشت.

با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به حوزه علمیه قم آمد و کار تألیف و تدریس را ادامه داد و با حمایت «آیت الله العظمی گلپایگانی(ره)» مرکز المعجم الفقهی را تأسیس کرد و با حمایت «آیت الله العظمی سیستانی» مرکز المصطفی للدراسات الدینیة در زمینه عقائد اسلامی را بنا نهاد.

آثار:

الف)- کتب

آیات الغدیر؛

الانتصار: أهم مناظرات الشیعة فی شبکات الإنترنت؛

الحق المبین؛

السؤال و الإشکال؛

العقائد الإسلامیة؛

المکة فی ضمیر المسلم؛

الوهابیة و التوحید؛

تدوین القرآن؛

ثمار الأفکار؛

جواهر التاریخ؛

عصر الظهور؛

فلسفة الصلاة؛

معجم أحادیث الإمام المهدی.

ب)- مقالات

آشنایی با مرکز معجم فقهی آیت الله گلپایگانی(ره)؛

ایرانیان و نقش آنان در دوران ظهور؛

بحثی در باب نور؛

پژوهشی در اسباب نزول آیه «اکمال دین»؛

مهدویت در عصر حاضر.